Homne Semiosalong on antropoloogiateemal ({{contentCtrl.commentsTotal}})

SEMIOSALONG HIA6107 Terje Toomistu: Keha väljal
SEMIOSALONG HIA6107 Terje Toomistu: Keha väljal Autor/allikas: FB

Semiosalong HIA6107 esitleb homme Terje Toomistut teemaga "Keha väljal". Salong toimub Tallinnas kohas nimega Paar Veini.

Järgmises osalusvaatluse fookusega Semiosalongis, mis on ühendatud Eesti Humanitaarinstituudi antropoloogia uurimisteemade kursusega, teeb antropoloog Terje Toomistu ettekande subjektist ja subjektiivsusest. Terje Toomistu on teinud välitöid Indoneesias transnaiste waria'de kogukonnas.

Pärast segadust, mis ümbritses sajandi suure antropoloogi Bronisław Malinowski päevikute postuumset avaldamist (1967), ja antropoloogia distsipliinis alates 1980. aastatest toimunud refleksiivset pööret on küsimused uurija positsioonist uurimisväljal, tema suhtest subjektidega, Oma ja Võõra moodustumisest ja teadmise loomise tingimustest olnud kesksel kohal kultuuriuurimuses.

Ent need küsimused vajavad pidevat kriitilist käsitlust edaspidigi, seda enam et maailm on üha rohkem omavahel seotud ning antropoloogiline representatsioon ei seisa ammu enam lahus inimestest, kes annavad sellele sisu.

Kui kõik aistingud ja kogemused on potentsiaalselt andmed ning uurijatena oleme alati eraldiseisvad ja osalised, siis kuidas mõista välitööde ja osalusvaatluse olemust? Olgugi et oma uurimistöös püüdleme objektiivse kirjelduse poole, oleme uurimisväljal lõppude lõpuks kõigest inimesed, kes võivad haigestuda või armuda, tunda oma õlal kellegi valusaid pisaraid, nutta kadunud informandi haual. Meie kehad toovad endaga kaasa teatud konnotatsioone ja loovad afektiivseid sidemeid.

Tuginedes oma kogemustele antropoloogilistelt välitöödelt Indoneesiast, kus ma töötasin peamiselt transnaiste kogukonnaga, esitan pigem küsimusi kui annan vastuseid välitööde olemuse ja uurija-uuritava suhte kohta. Loengut illustreerin videomaterjaliga viimasest uurimisreisist Papuale selle aasta jaanuaris.

Terje Toomistu on Tartu Ülikooli etnoloogiadoktorant, kes on töötanud ka dokumentalisti, vabakutselise kirjutaja ja kuraatorina. Tal on magistrikraadid (cum laude) etnoloogia ja kommunikatsiooni erialadel Tartu Ülikoolist ning eelmise õppeaasta veetis ta Fulbright’i külalisuurijana Kalifornia Ülikoolis Berkeley’s. Tema looming põhineb sageli mitmesugustel kultuuridevahelistel protsessidel, queer-reaalsustel ja kultuurimälul. Oma doktoritöös keskendub ta feministliku antropoloogia perspektiivist Indoneesia transnaiste kogukonnale, kellest eelnevalt tegi ta dokumentaalfilmi "Wariazone" (kaasrežii Kiwaga).

Semiosalong toimub kolmapäeval, 1.04 kl 19 baaris Paar Veini (Sauna 1, Tallinn).

Semiosalong on Eesti Semiootika Seltsi egiidi all tegutsev mitteformaalne seminarisari, mille iga seminari juhendab erinev semiootik, kunstnik või mõne ala spetsialist. Sarja eesmärk on tekitada semiootilisi diskussioone olulistel teemadel, populariseerides semiootikat teaduse ja analüüsimeetodina. Tallinnas on Semiosalong kevadel 2015 osa Eesti Humanitaarinstituudi antropoloogia bakalaureuseõppekava ainest HIA6107 Uurimisteemasid antropoloogiateadustes, toimudes üle nädala kolmapäeviti Paaris Veinis. Tartus toimub Semiosalong sama intervalliga Arhiivis.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: artinfo

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: