Tori kihelkonnakiriku kroonika ilmus raamatuna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tori kihelkonnakiriku kroonika, mis käsikirjalisena oli hoiul omaaegse Pärnu Eliisabeti koguduse õpetaja Evald Saagi erakogus, ilmus nüüd raamatuna. Kroonika hõlmab perioodi 17. sajandist 20. sajandi esimese pooleni.

Mait Laasi koostatud raamat on nii saksa kui eesti keeles, sisaldab kommentaare ja on illustreeritud ajalooliste fotodega. Selle andis välja Randivälja külaselts. Raamatu väljaandmisega tähistatakse ühtlasi 500 aasta möödumist Vändra ümbruse külade esmamainimisest.

"Kogu see kroonika on kirjutatud Randivälja külast. Kirik asus Toris, aga kiriku pastoraat ehk siis tänapäeva mõistes kogu kiriku valitsemine asus Randivälja külas, siit Tori kirikust kahe kilomeetri kaugusel. See oli põhjus, miks Randivälja külaselts selle raamatu välja andis," rääkis Randivälja külaseltsi juhatuse liige Mart Ruumet

Mõistagi oli oluline põhjus see, et Randivälja külaseltsi liige Mait Laas, kelle põhitöö on teha animafilme, on suur ajaloo- ja kultuurihuviline. Tema leidis selle käsikirja arhiivist ja pidas oluliseks see raamatuna välja anda.

"Meie oleme need, kes peame neid väärtusi edasi kandma, uusi omapoolseid juurde panema ja ainult tänu sellel saab eluterve ja enesekindel inimene maailmas hakkama. Selle raamatu puhul, on oluline, et see on küll välja antud Randivälja külaseltsi kogukonna ühistööna, aga ta ei ole ainult profaanide ettekujutus kroonika väljaandmisest. Siin on ka omalt poolt väga palju aidanud konsultatsioonidega professionaalid," sõnas Mait Laas.

Saksakeelse algteksti transkribeerisid Christel Steinbrück, Janis Tobreluts ja Maris Saagpakk. Tobreluts ja Saagpakk on ka tõlkijad.

Kroonikat pidasid omaaegsed Tori pastorid, ülestähendustes kajastuvad olulisemad sündmused kihelkonna kiriku-, haridus- ja majanduselus.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: