Stockhauseni "Mantra" sai uue visuaalse lahenduse ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Karlheinz Stockhauseni heliteos nimega "Mantra" sai endale uue visuaalse lavakujunduse, mille loojateks on kunstnik Kairi Mändla ja lavastaja Anne Türnpu.

Kunstnik Kairi Mändla sõnul võib luua heliteosele visuaalset kujundust nii, nagu seda soovitakse. "Meie kuulasime muusikat ja üritasime luua mingisuguse visuaalse pildi, mis aitaks esile tõusta klaveril. Valge pealt ta ju tõuseb paremini esile kui musta pealt ja et oleks pianistil raskem, siis panime ka lava pöörlema," kirjeldas Mändla saates "MI" lavakujunduse loomist.

Lavastaja Anne Türnpu sõnul on muusika ja visuaali teineteise otsing kestnud kaua aega ning meie oleme siinkohal maha jäänud võrreldes muu maailmaga.

Türnpu leidis visuaalsest kujundusest rääkides, et korduvus, pöörlemine ja ühe mustri taastulemine oli selles muusikas väga tugevalt sees ja seda sai ka rõhutatud. "Võib-olla ongi see, et kui rääkida mingisugusest transformatsioonireeglist, siis püüad rõhutada välja neid motiive, mis tunduvad olulised," selgitas Türnpu.

Mändla on kindel, et Stockhauseni looming ei kao visuaalse kujunduse sisse ära, vaid tuleb just tänu sellele paremini esile. "Me saatsime selle sarja esimese kontserdi salvestuse Stockhauseni pärandi hoidjatele ja nad olid väga õnnelikud, et seda on tehtud teatraalsemaks, kui seda tavaliselt tehakse," ütles Mändla.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja/Riho NagelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: