Taavo Remmeli jaoks oli džässmuusika loogiline valik: see on suurema vabadusega ({{commentsTotal}})

Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

2013. aastal Danske Jazziauhinna võitnud Eesti kontrabassimängija Taavo Remmel mängib vaimustavalt nii klassikalist muusikat kui ka džässi. ETV saates "Jazziauhind 2013. Taavo Remmel" rääkis muusik oma teest viiuliõpilasest kontrabassimängijaks.

Remmel oli 17-aastane, kui hakkas muusikakeskkoolis kontrabassi mängima. Eelnevalt oli ta basskitarri mänginud ning kümme aastat viiulit õppinud. "Keelpill on keelpill ja ma alati oma õpilastelt küsin, kas on mingit keelpilli mängimise kogemust," rääkis Remmel.

Praeguseks hinnatud kontrabassimängija oli konservatooriumi teisel kursusel, kui ta ERSO-sse mängima läks. "Kolme aastaga minu jaoks, võin ausalt öelda, tegelikult see ammendas ennast ka," ütles Remmel ja lisas, et viimased pool aastat asendas teda juba keegi teine.

Remmel soovis midagi üksi kujundada ja seetõttu sobis talle ERSO asemel kammerorkester rohkem. "Siis ma tõotasin endale, et kunagi ühegi teise bassimängijaga koos ühte häält ei mängi," viitas Remmel soovile individuaalselt muusikat teha. Džässmuusika oli Remmeli jaoks loogiline valik. "See on ikkagi suurema vabadusega, aga eks see džäss ikka huvitas ka kui muustikastiil," põhjendas Remmel.

Remmel on tihti laval oma lastega. "See, et minu noorem poeg džässi juurde jõudis, on võib-olla natuke loogilisem selles mõttes, et tõesti oma olemuselt on ta ka muusikutüüp. Aga minu vanem poeg, klaverimängija, tema on natuke teist tüüpi ja võib-olla väliselt vaadeldes mitte nii muusikutüüp," iseloomustas Remmel ja lisas, et vanem poeg oleks võinud vabalt minna ka tehnikaülikooli, sest sai matemaatika eksamil sada punkti sajast. Ka teised Remmeli lapsed mängivad pilli, kuid muusiku elukutset ta oma lastele peale ei sunni, vaid leiab, et see peab olema kutsumus.

Remmeli kontrabassimängijast poja Heikko-Joseph Remmeli sõnul on isal tema elukutsevalikule olnud oluline mõju. "Kuigi otsest suunamist ja sundust ei ole kunagi olnud, siis see eeskuju on olnud väga tohutu ja see, et ta olnud alati inimene, kellelt ma saan nõu küsida ja kes teab täpselt neid probeeme, millest mina läbi lähen." Heikko-Joseph iseloomustab isa kui fantastilist inimest, kellega on kerge koos olla nii laval kui lavalt väljaspool. "Hea iseloom kandub muusikasse," tunnustas poeg isa.

Remmeli teine poeg Joel-Rasmus Remmel leiab, et isa suudab minna mingisse teemasse või teosesse süvitsi sisse, kuid teistpidi on temas ka mängulisust. Samuti leiab Joel, et isal on džässimaastikul suur roll.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja/Riho NagelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: