Pärnus avatakse täna kahenädalane näitus-etüüd "Vanim ja kuulsaim" ({{commentsTotal}})

Faberge muna
Faberge muna Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Pärnu Muuseumis avatakse ülestõusmispühal ja Pärnu linna päeval kahenädalane näitus-etüüd "Vanim ja kuulsaim", mis tutvustab haruldasi lihavõttemune Eesti muuseumide kogudest.

Püsiekspositsiooni ühte saali integreeritud väljapanek toob külastajani teiste seas 11. sajandist pärit Eesti vanima lihavõttemuna, Fabergé juveliirmunad ning hutsuulide kirjatud munad.

Munade kaunistamise traditsioon ulatub 60 tuhande aasta tagusesse Lõuna-Aafrikasse, kust on leitud ornamentidega kaunistatud jaanalinnumunadest iidsete joogipudelite tükikesi. Umbes 4500. aasta vanusest Sumeri kuninglikust hauast on arheoloogid avastanud jaanalinnumuna kujutava kaunistustega vaasi. Dekoreeritud munad olid tuntud ka Egiptuse kultuuris ja nende kaunistamise traditsioon jätkus Ottomanide impeeriumi ajal.

Kanamunade seos ülestõusmisega on seotud kristliku imelooga. Maarja Magdaleena oli sõitnud Rooma, kaebama keiser Tiberiusele süütu inimese ristilöömisest ja rääkinud keisrile ka Jeesus Kristuse ülestõusmisest. Tema sõnade kinnituseks olevat keisrile kingituseks toodud tavaline kanamuna läinud Maarja peos erepunaseks. Kristlastele sai kombeks kinkida ülestõusmispühal üksteisele värvitud ja kaunistatud mune. Bütsantsis kirjutati munadele Kristuse monogramm, Kiievist levis komme kirjutada munadele XB ehk "Kristus on üles tõusnud!".

Eestisse jõudsid värvitud lihavõttemunad ilmselt Tartu asutamisega Kiievi suurvürsti Jaroslav Targa poolt 1030. aastal.

Väljapanek "Vanim ja kuulsaim" on pühendatud Pärnu järjepideva linnaõiguse annetamisele 750 aastat tagasi - ülestõusmispühade ajal 5. aprillil 1265. aastal.

Eksponaadid pärinevad Eesti kunstimuuseumi , Eesti rahva muuseumi, Tartu linnamuuseumi, Narva muuseumi, C.R. Jakobsoni talumuuseumi, Järvakandi klaasimuuseumi, Vene Talu ja Pärnu muuseumi kogudest.

Näitus jääb avatuks 19. aprillini. Väljapanekuga saab tutvuda püsiekspositsiooni piletiga.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: