Katkestus arenes umbteeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Maarja Nurk
Maarja Nurk "Umbteed" Autor/allikas: Tartu Kunstimaja

Homme avab Maarja Nurk Draakoni galerii keldrisaalis isiknäituse „Umbteed“. Näitus Draakoni galerii keldrisaalis on mõtteline jätk kunstniku 2013. aastal Tallina Kunstihoone galeriis toimunud näitusele „Katkestus“, kus ta eksponeeris suuremõõtmelisi meditatiivsel kordusel ja rutiini mehaanilisusel põhinevaid joonistusi.

Maarja Nurk (1987) alustas kunstiõpingutega 2007. aastal Saksamaal Greifswaldi Ülikooli Caspar David Friedrichi Instituudis. 2009. aastal kaitses ta bakalaureuse kraadi Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna maaliosakonnas ja magistrikraadi 2012. aastal Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide teaduskonnas. Näitustel esineb Nurk alates 2007. aastast, käesolev on kunstniku neljas isiknäitus.

Maarja Nurk: „Näitusel on väljas joonistuslikud objektid – A4 koopiapaberi pakid, millest on nii öelda läbi joonistatud, kattes paberilehte grafiidiga seni, kuni see läbi kulub, kuni järgmine läbi kulub, kuni järgmine, järgmine...

Ajendi kordusteks ja paljundamiseks annab koopiapaberi algne funktsioon ja ka formaat, mis samuti viitab standardsusele ja reeglipärasusele. See ühendab need korduva joonistusliku tegevusega ühtseks seotud tervikuks.

Lõputud need kordused siiski pole, sest uuristamise käigus süvend aheneb, jõudes välja vaid umbes poole paki peale. Viimase leheni jõudmine pole võimalik, kuigi tundub ihaldusväärse eesmärgina. Välja jõuab tumeneva umbtee lõppu. Kuid nagu kordustele tihtipeale omane, loovad nad teatud jabura ja absurdse õhustiku ning üldiselt pole kuidagi mõistusepärane aina tupikutesse süüvida. Huvitav ja ligitõmbav võib see sellegipoolest olla.“

Avamine kolmapäeval, 08.04.2015 kell 17.00. Näitus jääb avatuks 22. aprillini 2015.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Draakoni galerii

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: