Kirjandusfoorumil Tallinnas on luubi all Põhjamaade krimikirjandus ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Rahvusraamatukogus avati täna Tallinna raamatumess, mille raames toimuv kirjandusfoorum võttis luubi alla Põhjamaade kriminaalkirjanduse ehk nordic noir'i.

Põhjamaade ministrite nõukogu korraldatud foorumil astusid üles autorid Soomest, Rootsist, Norrast ja ka Eestist ning arutleti üha populaarsust koguva žanri fenomeni üle, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Islandilt pärit endine ajakirjanik, praegune kirimikirjanik Arni Thorarinsson on oma romaanide jaoks saanud ainest ajakirjanikutööst. Tema läbivaks karakteriks on ajakirjanik nimega Einar, kes satub kriminaalsete sündmuste keeristesse. Thorarinssoni sõnul teeb Põhjamaade krimikirjanduse nii paeluvaks see, et see paljastab heaoluühiskonna varjupoole.

"Nad kirjutavad tavalistest inimestest, kellega juhtuvad ebatavalised sündmused. Paljud romaanid räägivad sotsiaalsetest probleemidest, terrorismist, jõuguvägivallast, naiste ja laste seksuaalsest väärkohtlemisest," ütles Arni Thorarinsson.

Nortic noir'i eduloo alguseks peavad foorumil osalejad üksmeelselt Stieg Larssoni "Milleniumi triloogiat", mille põhjal valmisid ka rahvusvaheliseks kassahitiks kujunenud põnevusfilmid nii rootslastelt kui ameerika filmitööstuselt.

"Nagu ilukirjanduse puhul ikka, on suurem osa lugejaid naised. Skandinaavia ja Põhjamaade lugudes on palju tugevaid naiskaraktereid, kellega on hea samastuda," rääkis krimikirjanduse ekspert Kerstin Bergman.

Eesti kriminaalkirjanduse lipulaeva juhib jätkuvalt Indrek Hargla, kelle "Apteeker Melchiori" sarjas on praeguseks ilmunud viis raamatut. Neid on tõlgitud soome, prantsuse ja inglise keelde. "Apteeker Melchiori. Oleviste mõistatuse" põhjal on valmimas ka film ning teleseriaal.

Hargla teoseid eristab tavapärasest nordic noir'ist see, et tegemist on ajaloolise krimiromaaniga, mille sündmustik toimub Tallinna vanalinnas hiliskeskajal.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: