Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Käru fotograafia hõivab Moskva

Fotograaf Sergei Trofimov näituse avamisel Kärus.
Fotograaf Sergei Trofimov näituse avamisel Kärus. Autor/allikas: Pressimaterjalid

Teisipäeval avab Eesti saatkond Moskvas ametlikult fotograafi ja dokumentaalfilmide produtsendi Sergei Trofimovi fotonäituse „Juured ja tiivad“, mis räägib perekonnast ja elust maal.

Näitus „Juured ja tiivad“ koosneb professionaalse fotograafi Sergei Trofimovi perioodil 2012 - 2014 valminud fotodest Käru alevikus. Pere annab meile tiivad, perest otsime oma juuri, pere annab seda jõudu, et saavutada elus edu.

Fotodel on jäädvustatud eesti küla peresid kodus, kokkutulekutel, pidudel ja kõikvõimalikes muudes olukordades. Esialgne idee oli küll teha küla peredest portreepilte, aga kuna Sergei Trofimovil on pikaaegne kogemus pressifotograafina, siis on näituse meeldejäävamaid hetki just reportaažfotod Kärus toimunud suurematest pidustustest. Käru alevik ei ole eriti suur, aga jälgides erinevaid peresid erinevatel aastaaegadel, tekib arusaamine kui tähtis on jagada positiivset kogemust ilusa maa inimese elust.

Sergei Trofimov ise tõdes, et veel mõned aastat tagasi ei kujutanud ta ette, et 2015. aastal ärkaks ta igal hommikul keset Eestimaad, korrusmajade olme ja automüra asemel linnulaulu kuuldes ning aknast välja vaadates metsa nähes. "Ma olen enamuse elust elanud Tallinnas Lasnamäel, aga nüüd elame koos perega maal, Käru alevikus. Elada maal on tegelikult palju parem, kui inimesed ette kujutavad. Esiteks ei ole sul mingi laenu vaja, et osata siia korter või isegi maja. Teiseks - lapsed kasvad siin palju rahulikumas olustikus, kui linnas. Lapsed saavad ise jalutada, kuna autosid on vähem ja maanteed on eemal," on fotograaf kindel oma õiges valikus. Kolmandaks on tema arvates inimeste suhted maal on palju avatumad, kuna on hästi näha, kes on töökas, kes on laisk, kes on korralik, kes on räpane. "Kui sa teed midagi inimeste heaks, siis inimesed teevad ka sulle head vastu," kirjeldab ta.

Fotonäitus «Juured ja tiivad» avati juba eelmise aasta 24. veebruaril Kärus, näitust on esitatud ka Tallinna ning Rapla ja Kaiu valla rahvale. Mai lõpus jõuab see Moskvast tagasi Eestisse ja siis avatakse näitus Võru linna galeriis. Sügisel sõidab näitus aga edasi Helsingisse ja Pariisi.

Sellest kuidas inimesed 21. sajandil maal elavad, saab aimu ka Sergei Trofimovi videost ja messil jagatavatelt postkaartidelt, mille fotode autoriks on samuti Sergei Trofimov.

 

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: