ERM tähistab sünnipäeva viimast korda vanas majas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti rahva muuseum (ERM) tähistab täna 106. sünnipäeva ning viimast korda peeti pidu ERM-i vanades ruumides, sest suvest suletakse pakkimiseks ka näitusemaja püsieksponaadid.

Pidupäeval anti teiste steipendiumite seas välja Oskar Kallase nimeline auhind pikaajalise tegevuse eest rahvusteaduste ja -kultuuri edendamise eest. Sellega tunnustati Eest laulu- ja tantsupeo sihtasutuse juhatajat Aet Maateed, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Samuti avati näitus, kus saab näha uue maja konverentsisaali jaoks tehtud kunstiteose ideelahendusi. Kuukulguri vastloodud filmi katkega tehti sissejuhatus uue maja ootuseks.

"Algusajad on hästi meeles: 1994. aastal avasime näitusemaja suurelt, presidnet Lennart Meri oli kohal, peaminister Mart Laar oli kohal. See oli ajutisena mõeldud, aga näete kui kaua me siin oleme. Ajutine asi läks ikka päris pikaks, aga nüüd on muidugi rõõm minna oma uude koju, seda ei varjuta miski. Uus maja Raadil on ikka parem kui näitusemaja siin," rääkis ERM-i direktor Tõnis Lukas.

Uus ERM-i maja avab uksed tuleval aastal

Tartus näib juba olevat süstemaatiline, et linnavalitsus peab tagantjärele seadustama juba tehtud ehitustöid. Nii on näiteks ka linnavalitsuse nõusolekul ehitatud ERM-i uus hoone meetri võrra kaugemale kui esialgu plaanitud, aga paberil on unustatud asjad korda ajada.

"Enne ehituse algust natuke korrigeeriti hoone telgede asukohta, mis linnaga ka kooskõlastati ja selle järgi on ehitatud. Selles mõttes nipet-näpet muudatusi on, aga need viiakse projekti ehitusloas muudatusena sisse ja nii ta valmib. Enne kasutusluba ei saa, kui kõik vastab dokumentidele," rääkis ERM-i projektidirektor Petter Mauer Riigi Kinnisvara AS-ist.

Üldjoontes on aga kõik ERM-i ehitusel läinud graafikukohaselt. Praegu käivad tööd nii väljas, kus paigaldatakse näiteks klaaspaneele, kui ka sees.

Aasta pärast saab muuseum majja sisse kolida.

"Ehitaja näeb vaeva, tellija näeb vaeva, muuseum näeb vaeva, nii et kõik asjad laabuvad. Tegeleme koostöös muuseumiga juba kõikvõimalike näituste ettevalmistustega, mis hõlmavad ehituslikku poolt, ja teeme hankeid," selgitas Mauer.

ERM avab uksed külastajatele 2016. aasta septembri lõpus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: