Arvustus: EMP-l nihkunud klubimuusika mõiste ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Muusika Päevade Öökontsert.
Eesti Muusika Päevade Öökontsert. Autor/allikas: Maria Helen Känd

Kontsert

EMP Öökontsert

Sander Mölder, c.o.u.g.h., Marianna Liik, Markus Robam, Mutant Disco, DJ-d Helena Tulve, Timo Steiner, Tõnu Kõrvits jpm

17. aprillil

Von Krahli teatris

Paar nädalat tagasi andis Tallinn Music Week võimaluse mõtestada klassikaline muusika ümber reivi kontekstis. Ärakantuse ja vaimu vabanemise vibratsioone tekitas klassikaliste sugemetega elektrooniline muusika mitte pelgalt helilise mänguruumi, vaid Kultuurikatla hoone arhitektoonilise loomu tõttu.

Klassikalise muusika reivil publiku ära võlunud helilooja, DJ ja produtsendi Sander Mölderi kureerida oli ka tänavune Eesti Muusika Päevade klubiöö, kus õnnestus vapustavalt siduda Von Krahli kammerlikum black box-saal ja eesti noorema põlve kaasaegse klassikalise ning elektroonilise muusika tipp. EMP öökontserdil tekitasid ruum, heli ja visuaalid (Karl Saluveer) sünteesi, mõjudes meditatiivse ja mõnusalt sünge ja isegi transsiviivana.

Akustika ning arhitektuuri käsikäes astumisest kõneles Mölder ka 6. aprillil Eesti Arhitektuurikeskuse välkloengul (mida kandis üle ka siinne kultuuriportaal, vaata videot - VV). Nii TMW reiv kui välkloeng toimisid enne öökontserti juhuslike impulssidena mõtisklemaks klassika tajumise eripäradest sellele võõras, igal juhul mitte nii traditsioonilises õhkkonnas. Reserveeritult istumise asemel koguneda tiksuma DJ-puldi ümber või süveneda muusikasse kosmilistesse visuaalidesse mattunud pimedas saalis on võluv ning rõhutab teisi nüansse.

Mölderi enda loomingust tuli EMP klubiööl ettekandele tema värske teos "R E D 1 (reverb-echo-delay)". "R E D 1" on helikeeleliselt Mölderi varasemast loomingust pisut süngem, rõhuvam ja lõikavam muusikaline eksperiment just nimelt akustika suhtest arhitektuuriga, mille algmaterjaliks Linda Madaliku tuhanded salvestused püssipaukude käitumisest erinevais ruumes. EMP klubiööl toetas "R E D 1" kontseptsiooni ka Von Krahli alumisel korrusel üles seatud akustikanäitus, kus huvilistel oli võimalik arvuti vahendusel kuulata ühe muusikapala varieeruvust Tallinna eri saalides.

Lummavaks tegi kontserdi mitte ainult kuraatori loodud püssipaukude helimaal. Olles nihkes klassika ja kaasaja vahel lõid maagilise välja kõigi noorte heliloojate kompositsioonid. Lühiteostest enim jäi hingele Markus Robami oma, kelle loomingust on võimalus juba 25. mail kinos Sõprus taas osa saada.

Huvitav oli jälgida, kuidas suhestus muusikaga publik, kes oli osaliselt toolidega lava ette suunatud ning silmitsi masinavärgiga. Tegutsemas polnud näha ühtki muusikut. Kui midagi tehti, siis toimus see publiku jaoks pimestatult ja tuli saali tagumisest osast, suurest valgusvihust. See tõstis taaskord mõtet, kuidas tunnetada muusikat ilma nähtava esitajata, püüda seda energiat ruumist, mida muidu kiirgab artist või interpreet. Sel kontserdil oli intensiivsus aga tõesti õhus katsutav.

Öökontserti jätkasid ambientsemat ja sügavama saundiga muusikat viljelev c.o.u.g.h – kirglik, energiline ja heas mõttes veider esitus, mis pakkus kohati isegi mutantsemat diskot kui alumisel korrusel. Pärast seda jätkas Eesti elektroonilise skeene vaga täht Endamisi Salamisi, kel oli seekord varuks muusikatöötlused eesti popmuusikast Eplikust HU?ni, mis kõlasid võõristatult, kulgedes marurahulikus meditatiivses vormis.

Ka Von Krahli alumine korrus ei seisnud vaikuses ja seal toimus spetsiaalselt EMP raames korraldatud Mutant Disco. Eriline, sest muusikat timmimas sai tavapundi kõrval näha ka tunnustatud heliloojaid ning tänavuse festivali kunstilisi juhte Helena Tulvet ja Timo Steinerit, samuti Tõnu Kõrvitsat.

Programmi varaseimat ettekannet "Ludus Tonalis" kahjuks kuulda ei õnnestunud, aga sellest ühisteosest jäi Von Krahli saali Mutant Disco ajaks kaduvust sümboliseeriv tekst – noodikiri tordilõigul (mis peo lõpuks ka tõenäoliselt otsa sai). See kaduvus iseloomustas kogu öökontserti, mis jättis klassika ning kaasaja vahele tühikuid ning avasid, andes mõtteainet muusika tajumise võimalustest veidi nihkes ajas ja ruumis.

EMP öökultuurile tahaks soovida jõudu ja kutsuda publikut üles tulevikus sellest osa saama, sest elamus kirgastas. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: