Robert Jürjendal uuest plaadist: pealkiri sündis sellest, et valgust on Eestis vähe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Robert Jürjendal
Robert Jürjendal "Valguse palsam" Autor/allikas: kaanefragment

24. aprillil kell 19 esitleb kitarrist ja helilooja Robert Jürjendal Kloostri aidas oma uut sooloaplaati "Valguse palsam/Balm of Light" (Iapetus Media 2015).

Robert Jürjendal rääkis Klassikaraadio kultuurimagasinis "Delta", plaadi pealkiri sündis sellest, et valgust on Eestis vähe – ja jaanuaris, kui ta muusikat salvestas oli vaid 19 tundi valguseaega. „Varjus valminud,“ nentis Robert Jürjendal poeetiliselt oma albumi valmimisprotsessist.

Muusiku sõnul on meile ja üldse põhjapoolel elavatele inimestele iga valgushetk eriline.
Kuigi esineb ka soigu, et kas on mõtet elada nii pimedas kliimas on Jürjendali järgi aga hea see, et sa tead, et valgus tuleb, see mõjub vaimule hästi – mobiliseerib.
"Minu muusika ei käi kokku selle valguse ja päikesepaistega, on ikka karm," nendib muusik.

Võrreldes Jürjendali palju kiitust kogunud esimese sooloplaadiga "Rõõmu allikas/Source Of Joy" on uus plaat kitarrikesksem. Läbivaks teemaks on valgus, selle olemasolu või puudumine. Plaadil oleva muusika salvestas ja miksis Robert Jürjendal oma Aaviku talus jaanuaris ja veebruaris, aasta kõige hämaramal ajal. "Ilmajaama andmetel paistis päike jaanuaris 2015 Eestis keskmiselt 19 tundi," kirjeldab Jürjendal keskkonda, milles sündis uue plaadi muusika.

Plaadi kõla loovad erinevad kitarrid: semiakustiline Breedlove, 12-keelne kitarr, klassikaline kitarr ning kaheksakeelne U8 Deluxe puutekitarr ehk touch guitar. Värvi annavad ka talu lähedal salvestatud loodushelid, eksootilised keelpillid, inimhääl, elektroonika, klavessiin ning tšello. Plaadil teevad külalistena kaasa Signe Jürjendal häälel, Anti Jürjendal tšellol ning Iti Jürjendal klavessiinil.

Jürjendali sõnul sündis plaadi idee 2014 a. kevadel Riho Västriku loodusfilmile "Hoidmise vägi" loodud muusikast."Valguse palsam" on eklektiline ning värvikas. Erinevad muusikalised pildid vahelduvad sundimatult. Ligi tunnisel plaadil on kokku kaksteist lugu ning lisalugu, mida Robert Jürjendal nimetab oma plaadi alternatiivseks kokkuvõtteks.

Plaadi koostas ja masterdas Indrek Patte Matrix Stuudiost.
Fotode autor on Tauno Pääslane, klaasikunsti autor Lotte Jürjendal, kujundaja Tarvo-Kaspar Toome.

 

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: