HÕFFi soovitus: kas parim filmi-krimka? ({{commentsTotal}})

Kaader filmist
Kaader filmist "Soos" Autor/allikas: pressimaterjalid

Hispaanlase Alberto Rodríguez lavastatud “Soos” (“La isla minima”) tundus esmavaatamisel tõeline šedööver, seda nii sisulahenduste kui esteetiliselt, visuaalse vormi poolest.

 

Kuigi paluti teha arvustus, siis seda ma ikka veel ei kirjutaks, tahaks lihtsalt korra veel filmi vaadata, ja ikka kindlasti suurelt ekraanilt. Võimalus on selleks juba laupäeval Haapsalus HÕFFi raames, seanss algab kell 16.

No ei ole ma eriline kriminullide fänn, aga ilmselt kodustel põhjustel olen telesarjade läbi ikka veidi vaadanud neid briti politseitandemite tegutsemisi ja ka ameerika omi, viimati näiteks “True Detective”.
Loen HÕFFI kodulehelt, et filmiekspert Helmut Jänes peab suhteliselt iseenesestmõistetavuseks, et “hispaania kriminullid on ühed maailma parimad.” No tore, minu jaoks oli see ilmselt esmatutvus, aga mul on tunne, et viimaseks see ei jää. Kui see minust oleneb, muidugi.

Igatahes hargneb “Soos” ääretult haarav, võrdlemisi karmikoeline triller-lugu. Kuigi väga realistlik, on see mitmekihiline stoori, kus on oma liinid kõigepealt juba mõrvalool endal, uurijate karakterite dünaamikas, omavahelises keemias, ühiskonna ja ajastukäsitlusel, kohalikul kultuuripsühholoogial jne, aga kõik muidugi omavahel oskuslikult ja toimivalt, õiges rütmis- tempos kulgevalt põimitud.

Esitus on ka mitmes mõttes ühiskonnakriitiline, tagasivaatavalt, miks mitte tagantjärele tark olles, õnneks mitte targutav-moraliseerivalt.

Aasta on 1980, Franco autoritaarsest režiimist väljumise aeg. Üleminekuaeg, mida on huvitav ja mingil määral annabki kindlasti võrrelda meie enda 90te alguse muutusteperioodiga ühiskonnas.

Õudsed sõnumid jõuavad vaatajale kohale viisil, mis ei tõrju sind neid vastu võtmast. Ja ei takista edasi antut arutlemast ja mõistmast. Ei pea alati laksama kõige räigema ja verisema kaadriga, sest seesama mõte võib nii lihtsalt kaduma minna.

Suurepärane kaameratöö toob esile Andaluusia maamaastike ja inimeste ilu ja inetust, see aspekt on eriliselt hea põhjus filmi just suurelt ekraanilt vaadata.

Need kaks võmmi, filmi peategelast, kes peavad lahendama noorte naiste mõrvu, võiks muidugi vabalt olla suurepärane materjal telesarja jaoks. Aga - üks asi korraga.

 Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: