Mikkeli muuseumis saab aimu lehvikute ajaloost ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Kel päikesepaistest ja kohatisest kuumusest täna villand sai, võis sukelduda kuumust leevendavate lehvikute vahele. Tallinnas Mikkeli muuseumis andsid kunstiteadlased aimu lehvikute ajaloost. Volditud maailma näitus on üleval kuni 11. oktoobrini.

Mikkeli muuseumi näitus "Volditud maailm" on suure tõenäosusega osa iga väikese tüdruku unistusest. Niivõrd uhked on siin väljas olevad lehvikud, mis pärinevad Eesti Kunstimuusemi kogust ja on pärast pikka restaureerimistööd publikule vaatamiseks väljas esimest korda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Iga lehvik on omapärane kunstiteos, sest enamik eksponaatidest on käsitöö ja seega kordumatud. Alates 18. sajandist kuulus lehvik kohustusliku aksessuaarina iga daami garderoobi. Lehviku õige käsitsemine ja erinevate signaalide andmine kuulus korraliku kasvatuse juurde.

Näitusel saab näha lehvikute muutumist läbi sajandite, nii nagu kasvasid või kahanesid kõrgklassi naiste kleidid, nii muutusid ka lehvikud ja neid kaunistanud motiivid. Näiteks asendus rokokoo ajastu frivoolsus 19. sajandi algul lihtsat dekoratiivsust hindava ampiirstiiliga.

"Võib öelda, et kuigi lehvikute valmistamismaaks on meil kataloogides enamasti kas Prantsusmaa, Saksamaa või mõni muu Lääne-Euroopa riik, siis valdavalt kasutuses olid need lehvikud Venemaal 19. sajandil, 20.sajandi algul," ütles näituse kuraator Kersti Kuldna-Türkson.

Näituse pärliks on tõenäoliselt Fabergé tehases valmistatud Venemaa tsaari õukonnadaamidele kuulunud lehvik, mis tehti Nikolai II ja tema tulevase naise Aleksandra pulmadeks.

Näituse tarbeks on kirjutatud ka esinduslik kataloog ja soovijad saavad endale soetada enim muljet avaldanud lehviku koopia.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: