Mikkeli muuseum näitab kaduvikku kadunud aksessuaare ({{commentsTotal}})

Lehvik. Jaapan, 1850–1900
Lehvik. Jaapan, 1850–1900 Autor/allikas: Eesti Kunstimuuseum

Mikkeli muuseumis avati näitus „Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest”. Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni kuulub üle 30 esemest koosnev mitmekesine ajalooliste lehvikute kogu, milles on esindatud need 18.–20. sajandi esimese poole olulised moeaksessuaarid Lääne-Euroopast, Venemaalt, aga ka Hiinast ja Jaapanist.

Peamiselt kingitustena muuseumisse jõudnud lehvikute väljapanek jätkab Mikkeli muuseumi Eesti erakogusid tutvustavate näituste sarja.

Lehvik on unikaalne ese, mis ühendab endas nii kunstilise, tseremoniaalse kui ka praktilise külje. Näitus annab ülevaate, milliseid erinevaid kaunistustehnikaid ja materjale (näiteks elevandiluu, pärlmutter, hõbe- ja kuldpanused, email, juveelid, tüll, suled) on aegade jooksul kasutatud lehviku valmistamisel. Lehviku dekoor järgib kaasaegseid stiilisuundumusi, asetades selle eseme niiviisi oma kohale kunstiajaloos. Kõige huvitavamad on aga lehvikule maalitud, tikitud ja nikerdatud stseenid – volditud maailm omaaegse seltskonnaelu, aga ka näiteks mütoloogia ning isegi poliitika teemadel. Näitusel eksponeeritud lehvikuteemalised maali-, graafika- ja tarbekunstiteosed aitavad selgitada lehvikute kasutamise konteksti ning kohta kommeteajaloos.

Näitusega kaasneb kataloog, mis esmakordselt annab täieliku ülevaate Eesti Kunstimuuseumi lehvikukogust, aga ka lehvikute ajaloost Euroopas ja Kaug-Idas 18.–20. sajandil. Riikliku Ermitaaži lehvikuajaloo spetsialist Julia Plotnikova on Eesti Kunstimuuseumi kataloogi jaoks kirjutanud artikli lehvikute traditsioonist Venemaal. Konserveerimis- ja digiteerimiskeskuse Kanut konservaator Heige Peets käsitleb lehvikute kahjustuste ja restaureerimise teemat.

Näitus „Volditud maailm. Lehvikud Eesti Kunstimuuseumi kogudest” jääb avatuks 11. oktoobrini 2015.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: EKMHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: