Poolas Częstochowas esitati kevadpühal terve kava Arvo Pärdi muusikast ({{commentsTotal}})

Arvo Pärt.
Arvo Pärt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Lõuna-Poolas Warta jõe kaldal asuvas meie Tartust kaks korda suuremas Częstochowas toimus Jasna Góra basiilikas eile Arvo Pärdi loomingu kontsert, kus mitme kollektiivi ja solisti ettekandes kõlas kokku kuus meie helilooja teost.

Częstochowa tuntuim ehitis on Jasna Góra kloostrikompleks, mis on oluline palverännakute sihtkoht. See on tähtsuselt ja külastatavuselt teine kogu Euroopas. Pauliinide kloostri kompleksi kuuluvas basiilikas toimuvad teenistused, kontserdid ja muud tähtsad sündmused, kloostris Jumalaema kabelis asub tuntud Musta Madonna ikoon.

Arvo Pärdi juubeliaasta puhul tegid eilsel kevadpühal talle kummarduse õhtu peategelased Poola Kammerkoor (Polski Chór Kameralny) ja Morphing Chamber Orchestra Austriast Viinist, kelle kunstiline juht on ka vioolal üles astuv poola päritolu muusik Tomasz Wabnic.

Kontserdi pühendus Arvo Pärdi sünnipäevale on ära märgitud ka kontserdi afiššidel, ühtlasi avas kaalukas õhtu siinse 25. rahvusvahelise sakraalmuusika festivali "Gaude Mater".

Avakontserdi kunstiliseks juhiks on Tomasz Wabnic, koori juhatab Jan Łukaszewski, orelil Andrzej Białko ning oluliseks solistiks on tuntud saksa kontratenor Andreas Scholl.

Kavas oli kõigepealt viis Pärdi teost, nende järel Vivaldi ning kava lõpunumbriks Arvo Pärdi "Vater unser". Ettekandel olevad Pärdi teosed: "Magnificat" kammerkoorile, "Salve Regina" kammerkoorile oreliga, "Fratres“"vioola ja kammerorkestri versioonis, "My Heart's in the Highland" kontratenorile klaveri, viiuli, vioola ja tšello saatel, "Ein Wallfahrtslied" kontratenorile kammerorkestriga.

Andreas Scholl oli kaastegev Vivaldi mõlema teose ettekandel ning solistiks ka õhtu lõputeoses, Arvo Pärdi oopuses "Vater unser".

Festival "Gaude Mater" leiab aset kokku kümnes keskuses 30. aprillist kuni 8. maini, sh üritustega Varssavis ning ka välismail, näiteks Kölnis. Vaimuliku muusika pidustuste kodulehe fotogaleriist leiame fotod Arvo Pärdi viibimisest eile tema austamise tseremoonial Jumalaema kabelis. Homme esineb festivalikontserdiga Częstochowas aga brittide kuulus The King's Singers.

Toimetaja: Rutt ErnitsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: