Arvustus. Kuidas küpsetada pannkooke nii, et terve raamat välja tuleb ({{commentsTotal}})

Peeter Sauter
Peeter Sauter Autor/allikas: Scanpix/Postimees/ Mihkel Maripuu

Uus raamat
Peeter Sauter

"Pannkoogid üksinduses"
Illustreerijad Laura Sauter, Peeter Sauter
180 lk
Kirjanik OÜ 

 

Mõned head aastad tagasi küsis üks mitte enam esimeses nooruses kulturist kultuurkapitalist raha selleks, et teha oma kehast kunstiteos. Ei tule enam meelde, kas sai ka. Peeter Sauteril on kuidagi sujuvalt kukkunud välja sedamoodi, et tema teeb oma elust kirjandusteost. Või kirjandusteosest elu, aga seda ma päris hästi ei usu. Stanislavski armastas ikka öelda, et sa oled kas kunsti päralt või on kunst sinu päralt. Väga hästi öeldud, töötab siiani.

Mulle tohutult meeldis Jaan Pehki ehk tollal rohkem nagu Orelipoisi plaat "99". Meeldib tegelikult siiamaani, plaat on nii pikk nagu plaat ikka, aga seal on tõepoolest 99 lugu peal. Üks legend kõneleb muidugi sellest, et Orelipoisil oli toona nii sitt arvuti, pealegi igasugust vajalikku kraami otsast otsani täis, et ega sinna mahtunudki rohkem kui üks maksimaalselt minuti pikkune pala korraga. Aa, üks pala plaadil oli erandlikult umbes poolteist minutit pikk, see mõjus nagu täiemõõduline rocksümfooniakontsert.

Jaan Pehkil on Peeter Sauteriga nii palju ühist, et nad on naabrimehed. Ja see minimaalne seos on ka, et Peeter Sauter tuli taas välja minimalistliku proosaluule raamatuga. Eks proosaluule oma miniatuursuses on ka nähtus omaette. Ajal, mil ühiskond otsib suurt narratiivi ja kus kangelasteks on võimalikult kõrge lennukaarega inimesed, mõjuvad miniatuurid mõnusalt ja turvaliselt. Gigantide peale ei saa kunagi päris kindel olla ja neil masuurikatel on ka selline omadus, et kipuvad oma varjuga kaklema minema, kui kedagi paremat käepärast ei ole ja kui just ei kakle, siis püüavad varjust kasvõi spordi mõttes igal võimalikul juhul üle hüpata ning keegi ei tea, mis siis õigupoolest juhtuda võib. Ei midagi head, seda võib arvata.

Väiksemad vormid on tavainimesele ehk väiksele inimesele hoomatavas mõõtkavas. Väike ei pea kartma oma raskuse all kokkukukkumist. Ja kes ütleb, et miniatuurist ei saa emotsiooni kätte. See pole jutt ega midagi. Mahult pisike võib olla sisult võimas. Sageli venitatakse üks pähevupsanud katke terve muusikapala või halvemal juhul isegi albumi mõõduliseks, kirjutatakse ühe mõttekäigu ümber peatükk raamatust või isegi raamat ise. Milline ressursi raiskamine, enesepiitsutamine ja lugeja või kuulaja nüpeldamine.

Usun, et paljud kohati tarbetult süngevõitu sisekaemusega maadlevad keskealised mehed väldivad nagu tuld raamatuid, mis kõnelevad keskealise mehe maadlustest sisekaemustega. Sauteri "Pannkoogid üksinduses" ongi täpselt selline raamat ja mina olen juhtumisi ka täpselt selline lugeja. Sauterilt on ka üks parimaid keskeakriisi definitsioone: "Keskea kriis on siis / kui riided / on lastega sama vanad".

Tegelikult on hea ja aus raamat vahvate mõttekäikudega, natuke kurb ka, aga ei saaks öelda, et vahel naljakas ei ole. See siiruse moment on tänapäeval ikka eriti oluline. Eks ole omamoodi tööstusharu see, kus artist laulab rahvamassidele oma üksildusest ja pajatab naisteajakirjade kaantel erakuelu võludest. Eks ausad inimesed ole vahel muidugi hullupööra igavad ka, mis salata, aga mingi piir peaks siiski kuskilt sõnade ja tegude ühilduvuse koha pealt paigas olema.

Sauterit ma usun. „Pannkoogid üksinduses“ eristub juba formaadilt teistest raamatutest ja ei taha eriti riiulis oma kohta leida. Mingis mõttes on Sauter ka selline kirjanik, kes ei mahu teiste kirjanike kõrvale rivvi ja mitte sellepärast, et on natuke võtnud ning ei suuda sirgelt seista.

Jällegi, ma vaimustun tema siiasamasse kultuuriportaali antud intervjuust: "Kirjutamiseks on vaja harjunud keskkonda, armastuseasjade korrasolekut ja väikest annust alkoholi".

Kes meist on patuta, see visaku esimene pits hinge alla.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: