Pärnusse saabuvad "Uued juhmid" Peterburist ({{commentsTotal}})

Peterburi kunstnike rühmitus
Peterburi kunstnike rühmitus "Uued juhmid" (Новые тупые). „Õppige ise vaatama“, Igor Panin, Sergei Spirihin, Vadim Fljagin, kirjanduslik performance, galerii „Borei“ Sankt- Peterburg 1996 Autor/allikas: Pärnu Linnagalerii

Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas esitletakse homme Peterburi kunstnikerühmituse "Uued juhmid" ("Новые тупые") näitust. Rühmitus moodustus 1996. aastal, kooskäimise kohaks oli galerii "Borey" (Борей) Peterburis. Luuleõhtute, ümarlaua arutelude, kehvikluse, rahulolematuse ja Euroopa mitteklassikalise filosoofia atmosfäär oli see, mis tõi kokku kunstnikud, kes sünteesisid neid marginaalse olemise tunnuseid spontaansetesse kunstiaktsioonidesse.

Rühmituse selgroo moodustasid V. Kozin (В. Козин), I.Nagel (И. Нагель), I. Panin (И. Панин), S. Spirihin (С. Спирихин), V.Fljagin (В. Флягин) ja fotograaf A. Ljashko (А. Ляшко). 1988. aastal lisandus veel O. Hvostov (О. Хвостов). Läbi aastate osalesid rühmituse tegevuses K. Aleksejeva (К. Алексеева), I. Mezeritski (И. Межерицкий), E. Neverdovskaja (Е. Невердовская), I. Orlov (И. Орлов) ja mitmed teised.*

Kunstnike rühmituse või siis sõpruskonna (nii nimetavad nad end ise) põhilises fookuses oli tegevuskunst ja poole kümnendi aktiivse tegutsemise ajal jõuti teha hulganisti performantse, aktsioone ja ka näitusi. Näitus Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas koosnebki põhiliselt rühmituse tegutsemise aegsetest foto- ja videojäädvustustest.

Siinkohal tasub meelde tuletada, et sama aastakümnendi keskel hakkasid noored kunstnikud ka Pärnus tegelema oma esimeste tegevuskunsti aktsioonidega. Esialgu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi kunstiosakonna tiiva all, õppejõud ja kunstnik Sorge (Margus Tiitsmaa) juhendamisel, hiljem juba Academia Non Grata ja kunstirühmitus Nongrata kooseisus. Need, kes neid aegu veel mäletavad, saavad tõmmata paralleele nii Pärnus kui Peterburis samal ajal toimunuga. Kes pole asjast midagi kuulnud, siis saage tuttavaks, see on kunstnike sõpruskond "Uued juhmid" Peterburist.

Näituse kuraator: Janno Bergmann

Avamine reedel, 08. mail kell 18. Näitus Pärnu Linnagalerii Kunstnike Majas (Nikolai 27) jääb lahti kuni 23.05.2015.

* Сергей Гуленкин, Товарищество «Новые тупые», 2014

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Pärnu LinnagaleriiHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: