Jüri Mildeberg avab Haus galeriis panoptikumi ({{commentsTotal}})

Jüri Mildebergi
Jüri Mildebergi "Panoptikum III" Autor/allikas: Pressimaterjalid

Teisipäeval avatakse Haus Galeriis Jüri Mildebergi isiknäitus “Panoptikum III”.  Näitusega jätkab kunstnik sarja, mille eksponaatideks on antikvariaatidest soetatud pisiasjadest konstrueeritud assamblaažid.

Väljapanek on olemuselt justkui ise-ehitatud kunstkammer, kuhu selle peremees kogus etnoloogilisi ja geograafilisi objekte.

“Vanasti läks rikas mees Peterburi, andis seal meelehead, etnograafiamuuseumi kogudest kanti maha museaal ja nii saigi rikas mees oma huviväärsuste kogusse Peeter l ratsasaapa,” kirjeldas Mildeberg kunstkammerite kujunemislugu. “Siis käis rikas mees Egiptuses ja ostis kaubitseja käest vaarao isiklikke asju, Pygmalionilt sai pügmeede kuivatatud kolpasid, siit-sealt kive, sulgi ja loomatopiseid, anatoomikumist aga kahe peaga lapse,” märkis ta.

Sellised kurioosumite kogud ongi kunstnikule korduvalt inspiratsiooniks saanud. Kuna aga moodsal inimesel pole võimalust muumiapäid ja autentseid antiikskulptuure sugugi lihtsalt hankida, on Mildeberg otsustanud riistad sooja panna, käised üles käärida ja ise endale oma panoptikum teha. “Hea on, kui selle tegemise juures kellelegi väga haiget ei tehta, ja kui tulemus natukenegi silmale mõnus vaadata on ja mõtteid tekitab, siis on veel parem!”

Jüri Mildebergi tuntakse eelkõige lasteraamatute illustraatori ning kujundajana, kes on võitnud mitmeid preemiaid ning leidnud äramärkimist, näitustel on ta osalenud alates 1989. aastast. Oma loomingus tegeleb ta läbivalt “pisiasjadega, mis omavad tähtsust”. Tema fantaasiamängud, asjad ja nende omavahelised seosed ning viis, kuidas ta neid esitleb, on ühteaegu lihtsad ja iseenesestmõistetavad, ent alati üllatuslikud. 

Näitus “Panoptikum III” jääb Haus Galeriis avatuks kuni 16. juunini 2015.

Toimetaja: Kertu LoideHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: