Tiia Teder: eelmise aasta rostrumi teoseid on tutvustatud raadioeetris 570 korral ({{commentsTotal}})

Tiia Teder
Tiia Teder Autor/allikas: Martin Dremljuga, ERR

Tallinna raadiomajas algas täna üks maailma tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid, rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers). Rostrumi eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel, muusikatoimetajatele toimub tööseminar.

Rostrumist võtab osa 29 raadiojaama neljalt kontinendilt, esindatud on Põhja- ja Baltimaad, Kesk-Euroopa riigid, samuti Argentiina, Austraalia, Taiwan, Hongkong, Portugal, Serbia. Kuulatakse 57 heliteost.

Tänavu toimub rostrum juba 62. korda, esmakordselt Eestis ja koostöös Eesti Rahvusringhäälinguga.

Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder ütles, et rostrum on olnud väga pikka aega maailma nüüdismuusika skeenel keskpunktis.

"Ta on ühendanud heliloojaid ja raadiotoimetajaid. Aegade jooksul on rostrum muutunud. Selle asutas 50-ndatel rahvusvaheline muusikanõukogu UNESCO egiidi all, idee oli selles, et raadiod saaksid rohkem muusikat vahetada. Koguneti kord aastas, kuulati huvitavad teosed üle ja lahkuti koopiatega ning tutvustati neid oma kuulajatele. Enam-vähem samamoodi toimub rostrum praegusel ajal," rääkis Teder.

Ta kõneles, et igast riigist kuulakse kokkusaamisel 30 minutit helitöid, antakse punkte ja sõelutakse välja kõige huvitavam osa, mida soovitatakse ka raadiotele väljaspool seda ringi, kes rostrumist osa võtavad.

"Tänavu on meil esimest korda kavas ka suurem suhtlemine avalikkusega," lisas Teder. Rostrumi vahendusel on Eesti muusikat palju kõlanud rahvusvahelises raadioeetris, noored heliloojad on saanud ohtralt kontakte. Teder rääkis, et eelmise aasta rostrumi teoseid on üle maailma tutvustatud raadioeetris 570 korral.

Senine väljapaistvaim Eesti saavutus on Helena Tulve “Sula” võit 2004. aastal. Noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000) ja Ülo Krigul (2007).

Tulemused selguvad pressikonverentsil reedel 15. mail kell 16, mil kuulutatakse välja parim, ehk väljavalitud teos (selected work) ning kümme soovitatud teost (recommended works). Samuti selguvad parimad teosed noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias.

Tänavu osaleb eesti heliloojatelt kaks teost. Liisa Hirschi (1984) kõlaruumi ehitav viiulikontsert “Ascending… Descending” (“Tõus… Laskumine”) Triin Ruubeli ja Tallinna kammerorkestri esituses ning Atvars Lakstigala dirigeerimisel on salvestatud tänavu Eesti Muusika päevadel. Galina Grigorjeva (1962) loomingust kõlab poeetiline kooriteos “Sajab lumi” (“Падает снег”) Innokenti Annenski sõnadele, teose on salvestanud Eesti rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel.

Klassikaraadio saates "Delta" rääkisid veel rostrumi president Evert van Berkel ning rahvusvahelise muusikanõukogu peasekretär Silja Fischer.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: Klassikaraadio "Delta"Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: