Kumu avab tšehhi avangardfoto kaudu uue tahu Kesk-Euroopa kunstirevolutsioonis ({{commentsTotal}})

Jaromir Funke töö Tšehhi avangardfoto näituselt Kumus.
Jaromir Funke töö Tšehhi avangardfoto näituselt Kumus. Autor/allikas: repro

Kumu kunstimuuseumis saab alates 15. maist esmakordselt Eestis näha ülevaadet tšehhi maineka avangardfotograafi Jaromír Funke ning tema kaasaegsete fotokunstnike loomingust.

Näitusega "Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950" jätkab Kumu tegevust maailma fotokunsti ajaloo tutvustajana, tuues publiku ette tšehhi jõulise modernistliku fotokoolkonna.

"Avame uue tahu Kesk-Euroopa kunstirevolutsioonis, milles Kunstnikkude Rühma tegevusega osales ka Eesti," ütles näituse koordinaator Eha Komissarov. "Saame ülevaate sellest, kuidas amatöörid ja kunstnikud avastasid uusi loovaid lahendusi ning allutasid fotokeelt modernistliku kunsti põhimõtetele."

Näitusel saab jälgida kunstiavangardi arengut 20. sajandi muutlikus poliitilises kontekstis.

"1930. aastatel jätsid tšehhi fotokunstnikud Man Ray eeskujul kubismi ja konstruktivismi tagaplaanile. 1940. aastatel keelustasid natsid ja kommunistid sürrealismi, selle suuna õitsengule võis tunnistajaks olla aga 1950. aastatel," selgitas Komissarov. Tema sõnul jälgiti Eestis sajandi keskpaigas Tšehhoslovakkia visuaalkultuuri tormilist edulugu ja ümberhäälestumist vabastusliikumiseks sedamööda, kuidas liikusid sündmused Praha kevade suunas. Praeguseks on sõjaeelne Praha Pariisi ja Brüsseli kõrval tunnustatud kui kolmas sürrealismikeskus ning Tšehhoslovakkia fotopärand on leidnud koha Euroopa moodsa kunsti ajaloos.

Kumu näituse fookuses on tšehhi modernistliku fotograafia juhtfiguur Jaromír Funke (1896–1945). Ta oli mitmekülgne intellektuaal, kes huvitus kujutavast kunstist, kirjandusest ja muusikast ning kes lisaks oli ka mõjukas kriitik, aktivist, toimetaja ja õpetaja. Funke oli muuhulgas üks esimesi fotograafe, kes töötas sarjadega.

Näituse kuraator Antonín Dufek on välja valinud kokku 161 teost 48-lt kunstnikult. Näitus on üles ehitatud teemaplokkidena ning kuue mõjuka kunstirühmituse loomingut tutvustavate osadena. Esindatud on rühmitused Tšehhoslovakkia Sürrealistide Rühm, Grupp 42, Seitse Oktoobris, Grupp Ra, fotolinie ja viie fotoselts.

Näitus on valminud koostöös Brnos asuva Morava galeriiga. Näituse kujundas ja disainis graafiliselt Tuuli Aule. Toetas Tšehhi Vabariigi Suursaatkond.

Näitus „Jaromír Funke ja Tšehhoslovakkia avangardistlik fotograafia 1922–1950” jääb avatuks 30. augustini.

Liitu üritusega Facebookis.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: