Läheb lahti: Eesti Heliloojate Festival koos nimekate välisesinejatega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1432292247000 | amCalendar}}
Foto: EHF

Rahvusvaheline nüüdismuusika festival Eesti Heliloojate Festival (EHF) 2015 toob Eestisse neli suurte nüüdismuusikafestivalide lavadele oodatud ansamblit. EHF toimub tänasest 29. maini esimest korda paralleelselt Tallinnas ja Tartus ning festivali kava on rahvusvahelisem kui kunagi varem.

"Eesti Heliloojate Festival püüab tippansamblite kaasamisega rikastada eesti heliloojate loomingu esituste pilti ning olla eesti heliloojate esiettekannete kõrval ka välisautorite teoste tellija ja esiettekandja," põhjendab festivali kunstiline juht Monika Mattiesen oma valikuid. "Pealegi toovad sellisel tasemel ansamblid endaga kaasa ka teoseid, millest siin sageli ei kuulegi."

Festivali heliloojad on Tatjana Kozlova-Johannes ja maailmanimega Itaalia helilooja Ivan Fedele. "Ivan Fedelet oma Itaalia saatjastkonnaga – sealhulgas laulja Livia Rado ja dirigent Filippo Peroccoga – ootame Tallinnasse juba festivali algul. Ta osaleb Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias enda loomingule pühendatud seminaril "Sculpting the Sound" ja meistriklassides," ütleb festivali kunstiline juht Monika Mattiesen. Ivan Fedele ja Helena Tulve kõlakeskset looming saab kõrvuti kuulata pühapäeval Mustpeade majas toimuval kontserdil, kus Itaalia interpreetidega kõrvuti on laval ansambel U: ja laulja Iris Oja.

Festivali peakülaline on vokaalansambel Neue Vocalsolisten Stuttgart Saksamaalt. Ansambel koosneb erakordselt virtuoossetest lauljatest, kellel justkui ei olegi tehnilisi piire. Nende kohta on öeldud, et nad on otsijad, avastajad, seiklejad ja idealistid. Oma avatuse ja katsetamisjulgusega on nende esinemistesse sageli põimitud ka teiste kunstiliikide väljendusvahendeid, neile ei ole võõrad elektroonika, kirjandus ega visuaalkunsti elemendid. Neue Vocalsolisten Stuttgart esineb Estonia kontserdisaalis teisipäeval, 26. mail kell 19 koostöös Eesti Kontserdiga.

FIGURA ensemble Taanist ja Ensemble POING Norrast annavad ühised kontserdid teisipäeval, 26. mail kell 19 Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi valges saalis ja kolmapäeval, 27. mail kell 19 Sõltumatu Tantsu Laval Tallinnas. Mõlemad ansamblid on Skandinaavia nüüdismuusika kauaaegsed tipptegijad. FIGURA on esitanud väljakutseid nii oma koostööpartneritele kui ka publikule, pakkudes ebatavalisi kontserte ja moodsaid muusikateatrietendusi. Ansambel POING teeb eri traditsioonidest (rahvamuusikast, popmuusikast, eksperimentaalmuusikast jne) pärit muusikutega regulaarset koostööd üle maailma ning tänu ansambli erakordsele paindlikkusele on valminud palju ebatavalisi teoseid, mis küündivad teispoole tavapärase interpretatsiooni piire.

Londonist festivalile saabuva clapTON ensemble’i üks kunstilisi juhte on eesti helilooja Elo Masing. clapTON ensemble’i missioon on anda suuremat kõlapinda huvitavate noorte heliloojate teostele. Ansambliliikmed rõhutavad teose esiettekandele järgnevate ettekannete olulisust, et teoseid ei unustataks. clapTON ensemble’it saab kuulata reedel, 22. mail kell 19 Tartu galeriis Noorus.

Eestist esinevad ansambel U: ja Küberstuudio, samuti uus ansambel koosseisus Külli Kudu (akordion), Kristo Käo (kitarr) ja Kadri Sepalaan (viiul), lisaks paljud solistid.

Esiettekandele tulevad uudisteosed järgnevatelt heliloojatelt: Tõnis Kaumann, Tatjana Kozlova-Johannes, Timo Kreuser, Märt-Matis Lill, Elo Masing, Monika Mattiesen, Alo Põldmäe, Markus Robam, Fausto Sebastiani, Mart Siimer, Timo Steiner, Sander Tuvikene, Age Veeroos ja Elis Vesik.

Muusika-aasta puhul on Eesti Heliloojate Festivali sündmusel "Nüüdiskunstide öö" kavas Tatjana Kozlova-Johannese multimeediaetendus "Betweenland-1". Koostöös Eesti Kontserdi ja Eesti Heliloojate Liiduga tähistab festival Eduard Tubina ja Eduard Oja 110. sünniaastapäeva, kontsert kuulub ühtlasi Heliloojate Liidu juubelikontsertide sarja.

Lisaks põhiprogrammi kontsertidele Tartus ja Tallinnas on kavas keskpäeva muusikaveerandtunnid, filmiprogramm ja töötoad. EHF soovitab ka Ivan Fedele loomingule pühendatud seminari ja meistrikursusi, mis toimuvad festivaliga paralleelselt Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

Järgmiseks aastaks otsib Eesti Heliloojate Festival uut nime ja ootab nimepakkumisi avalikus küsitluses või meiliaadressil composer@composer.ee.

Festivali koostööpartnerid on Eesti Kontsert ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kompositsiooniosakond. Eesti Heliloojate Festival tänab tähtsamaid toetajaid nagu kultuuriministeerium, kultuurkapital, Tartu, Eesti Autorite Ühing jne.

Ensemble POING:

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: