Kumus näeb kunstiavangardi arengut 20. sajandi muutlikus poliitilises kontekstis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kumus saab jälgida kunstiavangardi arengut 20. sajandi muutlikus poliitilises kontekstis. Näituse fookuses on toonase Tšehhoslovakkia avangardfotograafi Jaromír Funke ja tema kaasaegsete looming aastatel 1922-1950.

Näituse kuraator Antonin Dufek on välja valinud 161 teost 48-lt kunstnikult, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Fookuses on tšehhi modernistliku fotograafia juhtfiguur Jaromír Funke, kes eksperimenteeris vaikeludega, viljeles uusobjektivismi ning oli üks esimesi fotograafe, kes töötas sarjadega. Keset Euroopat paiknenud Tšehhoslovakkia fotokunst oli mõjutatud erinevatest liikumistest.

"Tolle aja fotograafidele oli loomulik erinevaid stiile omavahel segada, näiteks konstruktivismi ja sürrealismi. Fotograafid ei olnud mitte ainult avangardliikumiste liikmed, vaid nad ise asutasid avangardfotograafide rühmitusi, mis oli tol ajal Euroopas üsna haruldane," rääkis kuraator Antonin Dufek.

Eesti fotokunst aga kõndis Tšehhoslovakkiast 40 aasta jagu tagapool. Tšehhoslovakkia foto eeskujul hakati siin alles 50ndatel ja 60ndatel üles ehitama uut modernistliku foto diskursust. 1964. aastal asutati fotorühmitus Stodom, kes 1966. aastal korraldas ENSV esimese foto- ja kujutava kunsti ühisnäituse.

"Esmakordselt kõnetati fotot kui kujutava kunstiga võrdväärset partnerit. Paraku jäi see vaid katsetuseks, sest kõik sedalaadi modernistlikud otsingud raugesid 70ndatel. Meie ühiskonnas enam selliseid mixe, sünergiaid ei tahetud, ei vajatud, see oli ebamugav, see oli ohtlik ja selles loobuti, aga ka Tšehhis loobuti," märkis näituse koordinaator Eha Komissarov.

Tšehhoslovakkia avangardistliku fotograafiaga saab Kumus tutvust teha suve lõpuni.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: