Organist Ines Maidre esitles oma uut plaati Rudolf Tobiase oreliloomingust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ines Maidre
Ines Maidre Autor/allikas: PRNPM/Scanpix

Norras Bergenis elaval ja töötaval Eesti organistil ja pedagoogil Ines Maidrel ilmus Briti plaadifirma Toccata Classics alt uus CD, kus ta esitab meie muusikaklassiku Rudolf Tobiase kogutud oreliteosed.

Heliplaat "Rudolf Tobias. Complete Organ Works" tuli müügile läinud kuul. Eile esitles Maidre seda esmakordselt ka Eestis kahe tutvustuskontserdiga Gustav Adolfi Gümnaasiumi (GAG) Mederi saali orelil.

Siinkohal oleks paslik ära tuua kogu meie suurklassiku orelile kirjutatud looming. Ines Maidre interpretatsioonis kõlavad järgmised teosed: "Largo" („Eks teie tea”), "Väikesed koraalieelmängud", ciacona "Macht' Hoch Die Tür", Prelüüd ja fugett c-moll, prelüüd "Lobt Gott Ihr Christen Allzugleich", "Agnus Dei" (sopraniga), 12 koraalieelmängu, Prelüüd D-duur, Fuuga d-moll ning veel kaks Ines Maidre oreliseadet, "Chorus mysticus" ja "Sanctus" Tobiase oratooriumist "Joonase lähetamine". Plaadil teeb kaasa sopran Arete Teemets.

Muusika on salvestatud Tallinna Toomkirikus firma Ladegast-Sauer orelil. Varem on Ines Maidre avaldanud ka oreliplaadi Peeter Süda loomingust.

Esitlusõhtul kõneles organist meeleolukalt tehtust ja esitatavast muusikast, mängides Rudolf Tobiase loomingu kõrvale ka Johann Sebastian Bachi, kes väga tugevasti mõjutas ka meie klassiku loomingut. Tobiaselt olid ettekandel "Largo", koraaliprelüüd "Sollt' ich meinem Gott nicht singen", Arete Teemetsa soleerimisel "Agnus Dei", ööpala "Nun ruhen alle Wälder" ja fuuga d-moll.

Kontsert lõpetati aga Kuldar Singi muljetavaldava ja mastaapse teosega "Ave Maria", kus Arete Teemetsa ja Ines Maidrega koos astus üles ka GAG-i segakoor.

Esitlusüritust toetas oma sõnaga ka GAG-i direktor Hendrik Agur ning nii tema kui Ines Maidre sõnavõtust selgus tore fakt, et ka Rudolf Tobias oli GAG-i vilistlane – seda enam sobis esitlus nüüd selle kooli seinte vahele.

Briti plaadifirma Toccata Classics asutas 2005. aastal muusikaajakirjanik Martin Anderson tutvustamaks vähem tuntud heliloojaid kogu Euroopast ja kaugemaltki. Eriline huvi on saatnud teda Ida-Euroopa, Balti riikide ja Eesti muusika vastu, mis on läänes teenimatult vähe tuntud. Mitmel puhul Eesti muusika ja muusikutega tuttav ning sellest kirjutanud Anderson on Toccata Classicsi firmamärgi all välja andnud enne nüüdset Rudolf Tobiast ka Heino Elleri, Ester Mägi, Veljo Tormise ja Peeter Süda loomingut loomulikuna meie interpreetide ettekandes.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: