Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR New Yorgis: Eesti galerii pälvib maailma suurimal kunstimessil kiidusõnu

Foto: ERR

New Yorgis algas eile üks maailma suurimaid kunstimesse Frieze, kus Eestit esindav Olga Temnikova ja Indrek Kasela galerii on pälvinud kiidusõnu nii kriitikutelt kui ka meedialt.

Frieze kunstimess on New Yorgi jaoks suursündmus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juba Randalli saare peale üles pandud hiiglaslikku väljapanekut vaatama minemine on elegantne - Manhattanilt viib sinna eraldi praam, kuid muidugi on võimalik ka autoga ja jala tulla ning siis päev maailma tippkunstiga veeta.

Tuhandete galeriide seast Eestist välja valitud Temnikova ja Kasela galerii esitleb siin Kris Lemsalu kunstiprojekti "Whole Alone 2". Suure osa ajast messil veedab ta selle massiivse portselanist kilpkonnakilbi all, kus ta oli nõus ka ERR-i korrespondendiga rääkima.

"See on kaks aastat olnud erinevate lugude moos," kommenteeris kunstnik Kris Lemsalu.

Lemsalu sõnul tekkisid esimesed mõtted tal sellest, kui ta nägi kord Burkina Fasos mootorratast kilpkonnale selga kukkumas ning kilp seda väikest roomajat niimoodi kaitses, et ta veidi hiljem rahulikult edasi liikus. nüüd veedabki Lemsalu Friezel suure osa ajast oma kilbi all.

"Mis on parim koht, kus olla selle messi ajal, ma arvan. Ma arvan, et nii mõnigi inimene tahaks minu asemel siin olla. Ma kuulan muusikat, ma ei pea kellegagi suhtlema, peale sinu. Ja mul on enam-vähem oma ruum siin," rääkis Lemsalu.

Temnikova ja Kasela galerii on üks 190-st, kes siin massiivsel kunstimessil oma kunstnikke tutvustab ja hoolimata esimesest korrast valiti nad messi viie märkimisväärsema hulka, samuti soovitas ajaleht The New York Times neid messilt üles otsida. Kuid tuhandetest galeriidest siia üldse jõudmine on erakordne saavutus.

"Frieze New York on maailma tippmess, nii et siin osalemine kaasaegse kunsti jaoks tähendab põhimõtteliselt olümpiavõitu või siis Oscari-nominatsiooni," märkis Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse direktor Karin Laansoo.

"Nende siiatulek on meile väga hea kogemus. See on nende esimene kord ja me püüame iga kord leida mõne uue galerii, et ei oleks alati galeriid, kes on juba teist või kolmandat aastat siin. Nii, et Temnikova-Kasela jaoks on see esmakordne ja meile väga meeldis nende Kris Lemsalu installatsiooni plaan," lausus Frieze noorte galeriide kuraator Raphael Gygax.

Lemsalu pole ainuke Eesti kunstnik, keda Friezel näha. Berliini galerii Kraupa-Tuskany Zeidler on näitab oma boksis Katja Novitskova teoseid.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: