Neeme Järvi dirigeerib tähtpäevakontserti Šveitsis Genfis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neeme Järvi
Neeme Järvi Autor/allikas: Pärnu Muusikafestivali koduleht

Maestro Neeme Järvi seisab täna õhtul taas oma Šveitsi Romaani orkestri ees. See kontsertõhtu pühendatakse Genfi linna ja kantoni suurele tähtpäevale, Šveitsi konföderatsiooniga ühinemise 200. aastapäevale.

20. sajandi esimesel poolel kogu Euroopa muusikaelus tähtsal kohal olnud Šveitsi Romaani orkester (Orchestre de la Suisse Romande, OSR) resideerib Genfis, tema kodusaaliks on kuulus Victoria Hall ja Eesti maestro tegutseb seal praegu kunstilise juhi ja peadirigendina.

Prantsuskeelse Šveitsi esinduskollektiivi Šveitsi Romaani orkestri asutas Genfis 1918. aastal sealne nimekas dirigent Ernest Ansermet, kes oli selle ees 1967. aastani. Hiljem on orkestri peadirigendina pikemalt töötanud ka niisugused kuulsad maestrod nagu Wolfgang Sawallisch ja Armin Jordan. Ansermet' ajal tegi orkester tihedat koostööd heliloojate Igor Stravinski, Maurice Raveli, Frank Martiniga, tuues välja mitmeid maaailmaesiettekandeid, suunates ühtlasi ka kogu Euroopa selle sajandipoole orkestrimuusika arengut.

Ka Neeme Järvi ise oli enne peadirigendiks saamist orkestriga varem tihedat koostööd teinud, eriti plaadistamistel – näiteks Stravinskilt plaadistas ta aastail 1993 ja 1994 kahes seerias kokku ligi paarkümmend olulist ja suurevormilist oopust, mis ilmusid 1993. ja 1995. aastal Londoni firma Chandos plaadimärgi all ning pärast veel kordusväljaannetena 2002. aastal.

Genfis salvestatud teosed kanti enne ka kontsertkorras enamjaolt ette. Stravinski ise elas aga Genfi järvede kallastel aastatel 1914-1920, maailmasõjast pisut eemal, kirjutades seal mitu oma tähtsamat teost.

Mäletan, et kui 1995. aasta suvel tegime Göteborgis suurt intervjuude sarja Neeme Järviga raamatu "Maestro" jaoks, meenutas dirigent suure vaimustusega neid Genfis tehtud plaadistamisseansse, innustunud tööd selle orkestriga ning veel Genfi kaunist loodust. Praegu elab oma perega Genfis ka Järvi flöödikunstnikust tütar Maarika Järvi.

Tänasesse kavasse Victoria Hall'i on Neeme Järvi valinud järgmised teosed: Gioachino Rossini avamäng ooperile "Wilhelm Tell", sest see ooper ongi pühendatud Šveitsi vabadusvõitluse legendaarsele kangelasele, siis Frank Martini kontsert seitsmele puhkpillile, timpanitele, löök- ja keelpillidele, Igor Stravinski "Divertimento" (süit balletimuusikast "Haldja suudlus") ning lõpetuseks Maurice Raveli kuulus "Boolero".

Kontserdi afišil on Neeme Järvi kõrval kenasti eksponeeritud ka kõigi solistide-pillimängijate nimed. Kontserdisündmusest Genfis teeb kell 20 ülekande Arte TV. Kava korratakse tavapäraselt 21. mail Lausanne'is ning Neeme Järvil on orkestriga Genfis veel muudetud kavaga kontsert 22. mail, kus Raveli ja Martini teoste kõrval mängitakse Ludwig van Beethoveni Sümfooniat nr 8.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: