Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Berliinis: Pärdi autorikontsert võeti vastu seistes plaksutades

Foto: ERR

President Toomas Hendrik Ilvese riigivisiidi puhul toimunud Arvo Pärdi autorikontsert võeti Berliini kontserdimajas vastu seisvate ovatsioonidega. Kontserdile järgnenud tänukõnes nimetas Saksamaa president Joachim Gauck president Ilvese riigivisiiti kultuurisündmuseks.

Euroopa mainekamate saalide hulka kuuluv 1500-kohaline Berliini kontserdimaja oli eile õhtul välja müüdud. Arvo Pärt, kes on Berliinis elades kirjutanud valdava osa oma olulisematest helitöödest, istus kontserdisaali esiritta mõned minutid enne presidentide saabumist, tekitades publiku seas silmnähtavat elevust, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Siis kõlas muusika. Eesti filharmoonia kammerkoor ja Tallinna kammerorkester kandsid Tõnu Kaljuste juhatusel ette läbilõike Pärdi loomingust.

Kõlasid "Te Deum", "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks", "Salve Regina" ja "Aadama itk".

Kaljuste sõnul sündis kontserdikava New Yorgis toimunud kontserdi põhjal. "Sedapuhku see sündis nii, et meie president kuulis seda kontserti New Yorgis Carnegie Hallis ja ütles, et kord 15 aasta jooksul on Saksamaal riigivisiit ja ta tahaks seda kontserti siin ka kuulda. Nii lihtne see oligi," selgitas dirigent.

Poolteist tundi kestnud kontserdi lõpetasid seisvad ovatsioonid. Küsitlus publiku seas näitas, et õhtu ületas ootused.

"See oli lihtsalt suurepärane. Ja kui Arvo Pärt on publiku seas! Issand, seal on mees, kes lõi need meistriteosed!" ütles üks kontserdikülastaja.

"Majatäis rahvast Berliinis ja seisvad ovatsioonid näitasid, et siin oli midagi rohkem kui see tavaline riigivisiit - selle asjaga olid seotud tunded! Ja kui pärast kuulati Saksa presidendi kõnesid, siis ta viskas selle paberi ära, mida tahtis öelda ja rääkis puhtast südamest," kirjeldas Helsingi Goethe instituudi juhataja Mikko Fritze.

"See riigivisiit on rohkem kui riigivisiit - see on kultuurisündmus," ütles president Gauck kontserdile järgnenud tänukõnes liigutatult.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: