Draama tuleb sel aastal suuremalt, festival esitleb tänavu viit programmi ({{commentsTotal}})

Draama festivali kuraatoriprogrammi pani tänavu kokku Peeter Raudsepp etenduskunstide tudengitega
Draama festivali kuraatoriprogrammi pani tänavu kokku Peeter Raudsepp etenduskunstide tudengitega Autor/allikas: Sven Tupits

Eesti Teatri Festival Draama tuleb sel aastal teisiti, kui viimased viis aastat. Kuraatoriprogrammi kõrval esitleb festival veel nelja erinevat programmi: aastaauhindade programm, Balti Teatri Foorumi programm, Uue Tantsu Showcase´i programm ja Vaba Lava Showcase´i programm.

"Festival tuleb sel aastal teisiti. Tunduvalt suuremana, tunduvalt esindatumana. See pilt, mis kõigi nende programmide äravaatamise järel Eesti teatrist tekib, on küllalt representatiivne,“ ütles Draama festivali korraldaja Margus Kasterpalu.

Tänavu on uuendusena plaanis ühele lavastusele välja anda ka publiku lemmiku preemia.

"Kõik teatrid teevad oma publikupreemiad, festival on üks võimalus vaadata, mida on Eesti teatrimaastikul tervikuna sellist, mis inimestele päriselt korda läheb. See ei tule massihääletus, ikkagi kvalifitseeritud hääled – näiteks, saab arvutada välja selle, kui palju on saalitäiest just eriti rahulolevaid inimesi," ütles Kasterpalu ja lisas, et protsent on oluline, mitte häälte üldarv.

Festival toimub 7.-13. septembrini enamjaolt endiselt Tartus, aga laupäev on sel aastal nii-öelda Tallinna päev. Samal päeval näeb lavastusi ka Tartus, aga väliskülalised tuuakse selleks päevaks lihtsalt Tallinnasse.

 Draama festivali programmid 2015

 Aastaauhindade programm

• Aasta lavastus: "Joobnud" (Theatrum)

• Aasta lavastaja: Andres Noormets "3 õde" (Rakvere Teater)

• Aasta kunstnik: Pille Jänes "Keskmängustrateegia" (Eesti Draamateater)

• TMK kriitikute ankeedi parim: Mari-Liis Lill, Paavo Piik "Varesele valu..." (Eesti Draamateater)

• Etenduskunstide ühisauhinna laureaat: "Mõtteaines" (Labürintteatriühendus G9)

• Etenduskunstide nominent: "Rising Matter" (Hendrik Kaljujärv)

• Etenduskunstide nominent: "Formlessly Yours" (kadrinoormets ja Diego Agulló)

• Etenduskunstide nominent: "Õpetaja Männiku rehabiliteerimine" (Kinoteater, P. Piik)

Margus Kasterpalu kommentaar: "See programm toob meid lähemale allikale ja algupärale, Eesti Teatriliidule. Oli selline mõte, et kui juba keegi – väga targad, professionaalsed, teatrit tundvad inimesed – on teinud valiku, siis miks peaks keegi valima midagi veel. Seal ongi juba kõige paremad asjad koos. Festival on võimalus neid häid asju uuesti esile tõsta. Sinna kõrvale siis ka uuem ja teistsugust teatrit esindav, värskeid tuuli sümboliseeriv – etenduskunstide ühisauhinna nominendid moodustavad sellest programmist teise poole."

 Peeter Raudsepa kuraatoriprogramm "Piiri peal"

• "Mu naine vihastas" (NO99)

• "Budapest" (Von Krahli Teater)

• "Ekke Moor" (Kuressaare Linnateater, VAT Teater)

• "Romeo ja Julia" (Eesti Draamateater)

• "...ja Sõna sai lihaks" (Anu Lamp)

• "Pelléas-Mélisande / Telefon" (Auri Jürna)

Teatritudengite värske looming festivaliks:

o Eesti Teatri paroodia

o Parlament 101 tooli

o Linnaekskursioonid

o Kogemusteater

o Superlavastus olemasolevate tööde baasil

Peeter Raudsepa kommentaar: "Margus helistas mulle septembris ja küsis, et kuidas oleks, et teeks seekord selle kuraatoriprogrammi nii, et eestvedajateks oleks kõige nooremad osalised ehk tudengid, kes on piiri peal – kas nad kuuluvad teatrisse või mitte? See on pikka aega olnud ka näiteks haridusministeeriumi ja kultuuriministeeriumi vaheliseks diskussiooniobjektiks. Kas teatrikunsti üliõpilased kuuluvad hariduse või kultuuri alla ja kes neid rahastab? Igal juhul, meie arvame, et nad kuuluvad teatrikunsti alla ja see programm ongi tudengite nägu. Mina olen selle taga lihtsalt juhtiv ja suunav käsi. Kõige intrigeerivam ja riskantsem osa sellest asjast saavad olema need projektid, mis spetsiaalselt festivali tarbeks tehakse.“

 Balti Teatri Foorumi programm

• "Tõde, mida ma olen igatsenud" (NO99)

• "Hääled" (Theatrum)

• "Estoplast" (Vanemuine)

• "1987" (Tartu Uus Teater)

• "Varesele valu..." (Eesti Draamateater)

• "Vennas" (Eesti Draamateater)

Andres Laasiku kommentaar: "Senisel Balti festivalil oli see häda, et lavastuste valik sinna oli sündinud kompromisside tulemusena, seal esines juhuslikkust. Need ei esindanud ei Läti, Leedu ega Eesti teatrit nii nagu oleks pidanud esindama. Sel aastal proovitakse seda üritust teha teistmoodi. Näidatakse Eesti kava Lätist, Leedust ja ka teistest riikidest tulnud külalistele nendes kohtades, mis sobivad nende lavastuste etendamiseks, tutvustades sel viisil siin sündivat oma dramaturgiat. Kui see uus formaat peaks õnnestuma, siis see läheb edasi ka Lätti ja Leetu.“

 Uue Tantsu Showcase'i programm

• "Klapp" (Ruslan Stepanov, Tallinna Tantsuteater)

• "...and Blue" (Fine 5, Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik)

• "Tzion" (Rene Köster)

• "Käik" (ZUGA)

• "Rhytm is a Dancer" (Henri Hütt)

• "Püha Öö" (Flo Kasearu, Riina Maidre, Oksana Tralla, Marianne Männi, Veronika Vallimäe)

Mihkel Ernitsa kommentaar: "Tegemist on uue formaadiga. Uue Tantsu festivali on eraldiseisvana korraldatud juba aastast 1997. iga kahe aasta tagant eesmärgiga näidata Eesti kaasaegse tantsu hetkeseisu. Leidsime, et võiks koostöös Draama festivaliga seda teha. Programm peaks andma ülevaate 2013. ja 2014. aasta Eesti kaasaegse tantsu lavastustest. Lavastused valis välja žürii koosseisus Raido Mägi, Jarmo Karing, Leenu Nigu ja Flo Kasearu. Showcase´i teema on "Liikumise mõte" – läbi koreograafia on võimalik mõtestada mistahes liikumist või objekti. Sellest lähtuvalt on ka tööd välja valitud.“

 Vaba Lava Showcase'i programm

• "Üle vee" (Helen Rekkor)

• "fac!+ do! + totum" (Peeter Raudsepp, Krista Köster)

• "...and Blue" (Fine 5)

• "Seymour" (Andreas Merz-Raykov)

Vaba Lava esimese aasta kuraatori Madis Kolgi kommentaar: "On näha seda, et kuraatori oma naba imetlemise tendents, heas mõttes, on asendunud suurte hoovustega – põlvkondlik printsiip, institutsiooniline auhindamisprintsiip jne. Kõik need lavastused Vaba Lava Showcase´i programmis kaardistavad ühel või teisel viisil Eesti teatri servaala, mis ei tähenda tingimata seda, et me peame millegi vastu mässama, midagi lõhkuma, midagi õõnestama. Vaba Lava esimene hooaeg lähtus sellest, et mis on nendel vabadel tegijatel südamel, mis on see päris sõnum, mis on võib-olla aastaid sahtlis seisnud, aga ei ole seni leidnud oma kohta realiseerimiseks."

Peeter Raudsepp, Andres Laasik, Margus Kasterpalu, Mihkel Ernits ja Madis Kolk. Foto: Sven Tupits.

Pilk ajalukku. Eesti Teatri Festival kujutas endast alguses lihtsalt komisjoni poolt välja valitud tükkide Tartusse toomist. 2003. aastal hakkas festival toimima printsiibil, et kõik Eesti teatrid said ise valida programmi ühe etenduse, mida festivalil näidata. Selline üldine väljanäitus toimus viis aastat.

"Siis hakkas tunduma, et see on kõik väga laialivalguv, institutsioone ja tegijaid tuli juurde ja kõik ei mahtunud festivalinädalasse," selgitas Kasterpalu.

Viimased viis aastat tuli festival Draama kuraatorifestivalina. Eelmisel aastal pani festivali programmi oma näo järgi kokku näiteks Tõnu Õnnepalu.

"Mõnele välisvaatlejale jäi ühe inimese pilk Eesti laiale teatrimaastikule liiga kitsaks," sõnas Kasterpalu.

Nii koondabki Draama sel aastal viit eri programmi, kusjuures tänavu tuleb näitamisele kümme etendust rohkem kui eelmisel aastal. Kasterpalu sõnul võimaldab festivalil kasvada suurem majanduslik eratugi, kultuurkapitali ja riigi toetus jääb eelmise aasta tasemele.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: