Ivan Fedele: iga helilooming on uus vorm ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Täna lõpeb nädal aega kestnud Eesti Heliloojate Festival. Üks tänavuse festivali heliloojatest oli Ivan Fedele Itaaliast.

Avaldame muusikasaate "MI" jaoks tehtud intervjuu täismahus.

Uut muusikat on väga palju, kuidas teie tajute praegust situatsiooni, kas meil on vajadus uute vormide ja uue muusika järele tänapäeva maailmas?

Jah, loomulikult tänapäeval on väga palju erinevaid muusikažanre ja ma arvan, et see on pigem rikkus. On väga palju stiile, žanreid, nagu ma ütlesin, minevikus oli ainult üks-kaks, aga praegu on neid palju ja noored heliloojad on väga uudishimulikud ja nad lähevad otsima just neid uusi žanre ja uut muusikat.

Kuivõrd teie pooldate sellist žanrite segamist, vormide segamist, ühtepidi võiks sealt tekkida ju väga ootamatuid lahendusi, aga teistpidi võib-olla jäävad need klassikalised vormid siis ka unarusse, me unustame need?

Tegelikult muusika elab ju sellest transformeerimisest, muutustest, ma arvan, et pigem selle segamine on hea. Vanasti suhtusid muusikud kõike sellesse väga huvitatult, mis toimus väljaspool muusikaakadeemiat. Sest et praegu on meil kaht tüüpi muusikat: muusika, mis on selline tavaline, tüüpiline, mis noodikirja ja teine, mis on traditsionaalne ehk suuline muusika. Mina ja paljud teised heliloojad, kes loovad siis sellist kaasaegset või nüüdismuusikat, ju oleme need, kes muusika kirja panevad. Seda tuleb mängida ja esitada just sellisel moel nagu me oleme selle loonud. Probleem ei ole ju tegelikult stiil. Probleem on ju see, et klassikalist muusikat peakski... või et see arenebki aja jooksul edasi. Me võime öelda, et iga helilooming on uus vorm. See on suur vabadus heliloojatel tänapäeval.

Kui rahutu on teie enda hing heliloojana – usute te täna, et tuleb luua veel mingeid täiesti uusi vorme?

Iga helilooja ju mõtleb sellele, kuidas oma ideed realiseerida, nende jaoks on see mingisugune tunnetus, see on justkui unistus, sa pead selle realiseerima. Ja muusika ei ole midagi muud kui teatud kunstilise subjekti poeetiline väljendus. See annab väga suure vabaduse. Ainuke asi, mis eristab tavalisust kunstist, on see, et kunstnikud loovad uusi vorme. Varem võisid nad neid vorme luua teatud kindlate kanoniseeritud vormide kaudu, aga nüüd on igal loojal oma vabadus olemas.

Kas on siiski olemas mingit laadi püsiväärtused, midagi püsivat, mis ka nendes uutes vormides alati peab kohal olema, selleks et rääkida nendest kui muusikast?

Tegelikult on muusikas ainult üks väärtus – muusika on kirjutatud inimeste poolt teistele inimestele. Ja seda peab iga helilooja ka arvestama, ta kirjutab seda, et seda kuulataks. Ta kirjutab seda samasugustele inimestele nagu ta ise on. Inimesed, kellel on mälu, et sellest muusikalisest vormist see vorm taasluua. Sageli võib juhtuda, et ka kuulaja peab seda mõistma, et kuulajal on oma taju ja oma tunded, mille kaudu seda mõista. Samuti võib öelda, et tänapäeval on ka publikul väike arusaamatus, sest publik on viimasel ajal muutunud vähem uudishimulikumaks. Nad eelistavad pigem muusikat ära tunda kui et seda ise lihtsalt tunda või teada. Äratundmine rahustab sind. See on probleem – uudishimu. Uudishimu on vajalik selleks, et midagi kuulata.

Milline on teie isiklik side publikuga, nende inimestega, kes seda muusikat kuulama tulevad. Kui lähedale peab minema helilooja publikule, rahvale, selleks, et seda rahvast veenda selle muusika väärtuslikkuses?

Mina arvan, et muusikas endas on juba jõud. Loomulikult peab helilooja kirjutama publikule, kes on sellest ka huvitatud. Kes seda teaks või tunneks, mitte lihtsalt ära tunneks. Aga loomulikult tehes mingit tööd peab arvesse võtma ka seda, et see oleks kuulatav. Inimesed ei taju alati 20 minuti pikkust heliloomingut samamoodi kui helilooja seda tajub. Ja et selleks, et tulemus oleks sama ka publiku hulgas, peab helilooja võtma arvesse nii publiku füsioloogilisi piire, aga ka kultuurilisi eripärasid. Muidugi peab helilooja olema vaba ja ta ei peaks piirduma minimaalse kultuuritasemega. Tal peaks olema piisavalt vabadust, et ennast väljendada. Publik aga peab saama vabalt valida muusika, mis talle sobib.

Tõlkis: Eva Kolli

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "MI"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: