Mõlemad noored Järvid dirigeerisid eile Pariisis ({{commentsTotal}})

Paavo Järvi
Paavo Järvi

On ka varem juhtunud, et Pariisis dirigeerib samal päeval eri orkestrite ees kaks Järvit. Seekord juhatasid Pariisis eile õhtul kaks noort Järvit, Paavo oma Orchestre de Paris'd, Kristjan aga Prantsuse Rahvusorkestrit Louvre'is.

Nagu ikka, oodatakse Paavo Järvilt klassikalisemaid kavasid (mida ta ka pakub). Kristjan Järvi üllatab kuulajaid aga peaaegu alati mõne põneva ja atraktiivse ehk vähetuntud teose või kogu kavaga.

Paavo Järvil oli oma Orchestre de Paris' ees kuu lõpupoolel kahe kavaga kokku neli kontserti, nüüd muidugi Pariisi uue imposantse filharmoonia suures saalis. 20. ja 21. mail kõlas kava "Pildid näituselt", selles olid ettekandel Claude Debussy sümfooniline pilt "Meri", mitmeid osi Gustav Mahleri orkestrilaulude tsüklitest, kus solistiks oli mainekas saksa bariton Matthias Goerne ning Modest Mussorgski "Pildid näituselt" Maurice Raveli orkestratsioonis.

27. ja 28. mail olid ettekandel vaid kaks teost: Max Bruchi I viiulikontsert G-duur, solistiks prantslaste noor tippmees Renaud Capuçon, ning Gustav Mahleri V sümfoonia cis-moll.

MusicWeb International valis Paavo hiljuti ilmunud CD "Shostakovich. Cantatas" firmalt Erato maikuu parimaks plaadiks ning sellest on põhjalik ning väga hea ja huvitav arvustus MusicWebi portaalis, autoriks Dan Morgan.

Teatavasti on tegemist Eestis salvestatud plaadiga (kontsertettekanded aprillis 2012), kus kõlavad Dmitri Šostakovitši kantaadid "Stepan Razini hukkamine" op. 119 (1964) ja "Meie kodumaa kohal särab päike" op. 90 (1952) ning 7-osaline oratoorium "Laul metsadest" op. 81 (1949). Ettekandjate hulgas on Eesti Kontsertkoor, Narva poistekoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.

Kristjan Järvi dirigeeris 23. mail Vale of Glamorgani festivali lõpukontserti Eesti Filharmoonia Kammekoori ja Tallinna Kammerorkestriga Cardiffis. Eile seisis ta ainsa külaliskontserdiga Prantsuse Rahvusorkestri ees, mis sisuliselt on (ja olnud) Prantsuse Raadio orkester.

Enamjaolt ameerika muusika kavaga populaarne kontsert toimus Pariisis Louvre'i Auditooriumis ning läks raadioülekandele: Michael Daugherty "Route 66", Leonard Bernsteini lavamuusika kolmest tantsuepisoodist kokku pandud oopus "On the Town", Daniel Schnyderi kontsert flöödile ja löökpillidele (solistid Philippe Pierlot ja Emmanuel Curt), Darius Milhaud’ "La Création du monde" ning Duke Ellingtoni "Harlem".

Kristjan on rahvusorkestrit ka varem juhatanud, nagu Neeme Järvigi, samaviisi on ta andnud kontserte Pariisis oma venna Paavo orkestriga.

Esimesel juunil dirigeerib Kristjan harukordselt Leedu Riikliku Sümfooniaorkestri ees, arvatavalt esmakordselt. Kontsert toimub Leedu Filharmoonia suures saalis Vilniuse festivalil, solistiks grusiinlannast pianist Khatia Buniatišvili.

Toimetaja: Madis JärvekülgHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: