KUFF alustab täna Marge Monkoga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1433398383000 | amCalendar}}
"Clockwork Orange" Autor/allikas: kaader filmist

4.–7. juunil 2015 toimub esmakordselt Kumu kunstifilmide festival KuFF, mis on Eesti esimene filmi ja visuaalse kunsti suhetele keskenduv kultuurisündmus. KuFFi raames näidatakse Kumu auditooriumis nelja päeva jooksul nii dokumentaalseid, lavastuslikke kui eksperimentaalseid kunsti- ja kunstnikufilme

Täna on Kumu kunstifilmide festivali fookuses Marge Monko, linale jõuab näiteks tema video "Nora õed". Filmile järgneb kunstniku vestlus Lee Maripuuga.

Marge Monko (sündinud 1976 Tallinnas) on eesti foto- ja videokunstnik, kes töötab sageli dokumentaalset ja lavastuslikku siduvas videoformaadis. Monkot huvitavad soorollide representatsioonid ja sotsiaalsed pingepunktid, oma töös tugineb ta feministlikele ja psühhoanalüütilistele tekstidele. Monko kasutab palju ka arhiivimaterjale ja ajaloodokumente, sidudes need kaasajaga. Videot "Nora õed" on eksponeeritud ka kaasaegse kunsti biennaalil Manifesta (2012).

KUFFil näidatavate linateoste autorid on ühel või teisel viisil seotud visuaalkunstiga ning teevad selle suhte oma töödes nähtavaks, teatab Kumu. See võib tähendada nii keskendumist filmi pildikeelele ja selle nihestamist, kunstimaailma siseelu dokumenteerimist kui filmi- ja videokunstistrateegiate ühendamist.

Festivalil saab näha legendaarseid mängufilme Stanley Kubrickult ("Kellavärgiga apelsin", 1971), Peter Greenawaylt ("Joonestaja leping", 1982) ja Derek Jarmanilt ("Caravaggio",1986), samuti õudusfilmi paroodiat Cindy Shremanilt ("Kontorimõrtsukas", 1997) ning dokfilmi Derek Jarmanist (Andy Kimpton-Nye, "Derek Jarman: elu kui kunst", 2004).

Festivaliprogrammi fookuses on nelja kaasaegse kunstniku – Marge Monko, Helga Fanderli, Erkka Nissineni ja 2013. aastal Turner Prize’i võitnud Laure Prouvosti – eksperimentaalne video- ja filmilooming.

Arhiiviplokis on võimalik vaadata Peeter Toominga 1960.–1970. aastate dokumentaalfilme, Poola 1970. aastate avangardfilme ning Ungari kunstniku Tamás St. Auby fiktiivset dokumentaali "Kentaur" (1973–1975). Lisaks näitab KuFF kaht filmiprogrammi Oberhauseni rahvusvaheliselt lühifilmide festivalilt.

Vaata "Kellavärgiga apelsini" treilerit:

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: