Semiootikakonverents "Paris/Tartu – Barthes/Lotman" tõstab ausse semiootika suurkujud ({{commentsTotal}})

Skulptuur Juri Lotmanist Tartu Ülikooli raamatukogus
Skulptuur Juri Lotmanist Tartu Ülikooli raamatukogus Autor/allikas: PM/Scanpix

Tähistamaks kuulsa prantsuse semiootiku Roland Barthes’i sajandat sünniaastapäeva, korraldab Prantsuse instituut Eestis koostöös Tartu ülikooli semiootika osakonnaga esmaspäeval, 8. juunil konverentsi, mis on pühendatud eesti ja prantsuse semiootika suurkujudele Roland Barthes’ile ning Juri Lotmanile. 

Tänapäeva semiootika sünniajaks peetakse 1960ndaid, mil semiootikat ja selle arengut kujundasid kõige enam Roland Barthes’i ja Juri Lotmani metodoloogilised otsingud, rõhutavad konverentsi korraldajad. Just need kaks tuntud semiootikut mõjutasid oma ideedega kultuurist kui mitmekeelsest ja mitmekoodilisest süsteemist tugevalt kogu 60-70ndate aastate maailmavaadet.

Samal ajal, kui Barthes keskendus kriitilisele mõtlemisele, kultuuri ja ühiskonna mitmekülgsele analüüsile ning lõi interteksti mõiste, suunas Lotman oma energia kultuurikeelte teoreetilisele analüüsile, avaldades kollektiivsed kultuurisemiootika teesid, mis panid aluse tänasele kultuurisemiootikale. Barthes’i semioloogia ja Lotmani semiootika raames sündis unistus uuest humanitaarteadusest, millega kaasnes arusaam kultuurist kui mitmekeelsest ja paljukoodilisest süsteemist.

"Tähistades 2015. aastal Roland Barthes’i 100. sünnipäeva, on meil põhjust meenutada tema olulisust mitte üksnes prantsuse semioloogias, vaid mõju semiootika üldisele arengule," ütles üks konverentsi korraldajatest, TÜ semiootika ja kultuuriteooria doktorant Ott Puumeister. "Barthes aitas tekitada sünergiat, mis viis kokku erinevad semiootikakeskused, lõi dialoogi ka Pariisi ja Tartu vahele, ning mis loob nüüd eeldused semiootika ja kultuuriteaduste metodoloogia dialoogis uue sünteesi tekkimisele."

Puumeistri sõnul näitab kestev huvi mõlema semiootiku ideede ja nende kõrvutamise vastu, et kahe suurmehe algatatud traditsioon väärib jätkamist uues olukorras – enam pole piiri Pariisi ja Tartu vahel, mis takistaks teaduslikku dialoogi ja vahetut suhtlemist.

Konverentsil astuvad üles Lyoni ülikooli keeleteaduste professor Pierluigi Basso, Bordeaux Montaigne’i ülikooli õppejõud Anne Beyaert-Geslin, TLÜ Itaalia uuringute professor ja romanistika osakonna juhataja Daniele Monticelli, Lausanne’i ülikooli slaavi keelte ja kirjanduse emeriitprofessor Patrick Sériot, Eesti humanitaarinstituudi kultuuriajaloo professor Marek Tamm ning TÜ kultuurisemiootika professor Peeter Torop.

Ettekanded toimuvad eesti ja prantsuse keeles, sünkroontõlkega mõlemasse keelde. Huvilistel palutakse registreeruda konverentsile siin.

Semiootikakonverents "Paris/Tartu – Barthes/Lotman" toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis algusega kell 9.30.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: