Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Jim O'Rourke´i osavate orkestreeringute eklektiline sulam

Jim O´Rourke
Jim O´Rourke Autor/allikas: Drag City/Kahimi Karie

Uus plaat
Jim O'Rourke
"Simple Songs" (Drag City)
8/10

Kui plaadi pealkirjaks on "Lihtsad laulud" ja autoriks Jim O'Rourke, ei saagi muud kahtlustada, kui teadlikku ironiseerimist. Olgu, instrumentaalne oopus "The Visitor" kuue aasta tagant paneb ehk tõepoolest siinsed laulud kõlama lihtsamana, kui "lihtsus" on sünonüümne "kuulajasõbralikkusega". Muidu sobitub "Simple Songs" samale territooriumile, kus juba ees "Eureka" (1999) ja "Insignificance" (2001), multitalent O'Rourke'i kõige populaarsemad soolotööd.

Ehk teisisõnu, tasub oodata osavaid orkestreeringuid ja eklektilist sulamit, kus kohtuvad folk, estraad, kammerlik pop ja Chicago koolkonna post-rock. O'Rourke on siinkohal tsiteerinud Genesist ja eriti nende albumit "The Lamb Lies Down on Broadway" (1974) osana oma muusikalisest DNA'st ja tõesti võib siin-seal kõlada teatud progevaimustust. Aga kõlab kajasid ka päris varajaselt Gabriel-Genesis'e albumilt "Trespass" (1970). Eriti avaloos "Friends With Benefits".

Esile tõstaks järgnevaid laule: "Half Life Crisis" annab oma lüürikas koosa USA hipsteritele ja seda kõige klassikalisema 1970ndate alguse klaveripopi stiilis. Instrumentaalne kooda koos tihedate trummibreikidega indikeerib O'Rourke'i arusaama lugude efektiivse lõpetamise tähtsusest. Eriti dramaatilise lõpu saab "Hotel Blue", kus O'Rourke pingutab oma häälepaelu täiest jõust: "All seats are taken!". Sellele järgnev kitarrifolk "These Hands" on aga plaadi kõige minimalistlikuma arranžeeringu ja samas ka teravmeelseima tekstiga pala. "Last Year" aga annab gaasi progepedaali sõtkudes.

Jim O'Rourke on küll viimase kümne aasta jooksul hoidnud suhteliselt madalat profiili, aga abstraktsema muusika vallas on ta endiselt tegev, eriti kollaboraatorina. "Simple Songs" esindab seega O'Rourke'i laulja-laulukirjutaja külge ja ehk ongi igati sobiv, et muusik otsustas selles seerias järje teha alles 14 aastat pärast albumit "Insignificance".

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: