Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nädal enne jaanipäeva on Suure-Jaanis alati muusikafestival

ERSO Suure-Jaani gümnaasiumi suures saalis eelmise aasta muusikafestivalil.
ERSO Suure-Jaani gümnaasiumi suures saalis eelmise aasta muusikafestivalil. Autor/allikas: Leili Kuusk

17. juunil algab XVIII Suure-Jaani muusikafestival, mis kestab 23. juunini. Festivali kunstiline juht, organist ja muusikategelane Andres Uibo on kokku pannud kuulajate jaoks taas huvitava ja mitmekülgse piduprogrammi. Tutvustame lähemalt festivalipäevade esimese poole üritusi.

Kogu Eestis harukordne, ühe valla sisukas muusikapidu, mis ikka ja jälle hoiab tähelepanu all Suure-Jaanist pärit heliloojate Kappide loomingu, järgib tänavu oma tavapäraseks kujunenud vormi. Veel üks klassik sealtmailt, helilooja Mart Saar, leiab pidustustel taas väärikat tähelepanu. Eestimeelsus on selle festivali alatine kindel tunnusmärk.

Alustatakse koguni kahe näitusega, mis jäävad üles festivali ajaks ja võib-olla kauemakski: alates 17. juunist kell 12 on Suure-Jaani kiriku rõdul üleval Jaanus Siimu pildid eelmisest festivalist, kell 12.30 kohvikus Arturi Juures Alo Põldmäe loodusfotod Neeruti mailt. Kell 14 sünnib Kappide majamuuseumis festivali muusikaline algus: esinevad kontratenor Ka Bo Chan, Johan Randvere ja Liis Viira pianistidena ning Laur Keller trompetil, ka Arvo Pärdi "Vater unser" on ettekandel, samuti Liis Viira kaks laulu, Veljo Tormise "Neli kildu", Eduard Tubina "Ballaad Mart Saare teemale"...

Festivali lauljate konkurss avatakse kell 18 Mart Saare majamuuseumis Hüpassaares, kus esinevad bariton Ott Indermitte ja klaveril Johan Randvere. Selles harukordses kavas on koguni kuue eesti helilooja vokaalloomingut, lisaks Eduard Tubina tuntud klaverioopus. Õhtul kell 21 tuleb ettekandele kava "Mõtisklusi Kölerist" kunstnik-klassiku majamuuseumis Lubjassaares. Siin on muusika põimunud Linnar Priimäe tekstidega, esitajaiks kvartett Finestre: liider Maano Männi ning kaasas veel Toomas Nestor vioolal ja Aare Tammesalu tšellol – Artur Kapi Keelpillide kvinteti cis-moll I osa ja Pjotr Tšaikovski sekstett "Mälestus Firenzest".

Neljapäeval, 18. juunil algavad konkursid Suure-Jaani gümnaasiumi aulas, kell 11 Mart Saare nimelise kuuenda lauljate konkursi I voor seitsme osalejaga ning 17-st Villem Kapi nimeline kolmas heliloomingu konkurss, kus kahes vanuserühmas on osalejaid kokku 11. Võistlevad laulud, mis loodud Doris Kareva sõnadele. Sel päeval on ka üks kontsert kell 21 Kondase maja saalis, kus esineb Estonia teatri ooperibariton René Soom Martti Raide klaverisaatel. Ka sellist kava vaevalt leidub ühelgi meie festivalil – ettekandel on heliloojad Mart Saar, Gustav Ernesaks, Uno Naissoo, Rauno Remme, Edgar Arro ja Leo Normet ning Ester Mägi, peateoseks Lepo Sumera kuueosaline tsükkel "Laulud eesti abielulüürikast".

Reedel on lauljate konkursi II vooru, lastemuusikali ja Peeter Vähi autoripäev. Muusikalipäev lastele korraldatakse laululaval kell 12-15, lauljate konkurss jätkub gümnaasiumi aulas aga juba kell 14.

Tavatult huvitav saab olema reedene 19. juuni kontsert õhtul kell 20 Suure-Jaani gümnaasiumi aulas, kus helilooja, muusikategelane ja rännumees-etnograaf Peeter Vähi tutvustab end autorikavaga "Ülim vaikus" ("Supreme Silence"). Enne seda autasustatakse õhtu algul konkursside võitjaid. Ettekandele tuuakse Vähi ligi tund aega kestev suurteos, mida on ka budistlikuks missaks nimetatud ja mis koosneb neljast osast: "Mandala annetamine", "Vadžrasattva mantra", "Ülim vaikus" ja "Puhta Maa palve". Teose esitavad Eesti Rahvusmeeskoor, käsikellade ansambel Arsis, laulja Kadri Voorand, helilooja on aga kaastegev süntesaatoril ning tiibeti instrumentidel. Tähelepanuväärset kava juhatab rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja.

Suure-Jaani festivali iga-aastane koostööpartner on Eesti Kontsert. Peeter Vähi on eelmisest sügisest kuni uue sügiseni valitud Eesti Kontserdi resideerivaks heliloojaks, ta on töötanud varem ka selle riigiasutuse produtsendina.

Peeter Vähiga on võimalus silmast silma kohtuda järgmisel, 20. juuni keskpäeval kell 13 kohvikus Arturi Juures toimuval lõunatund-vestlusel. Sellele laupäevale mahub festivalil kolm kontserti.

Pühapäeval, 21. juunil, kui kevadest saab juba meie uus suvi ja festivali plaanis koguni kuus üritust, sealhulgas valla laulu- ja tantsupidu, korraldatakse Suure-Jaanis veel ka populaarsust koguv kodukohvikute päev. Põnevat jätkub järgmistelegi päevadele, sest 22. juunil sõidab Suure-Jaani mängima Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ning hommikul vastu 23. juunit toimub taas uus päikesetõusukontsert rabasaarel, seekord nimetuse all "Arvo Pärt ja tema "Fratres"" – kõik see kuni 23. juuni õhtuni, mil kell 21 süüdatakse viimaseks jaanituli ning peetakse jaanipidu Suure-Jaani lauluplatsil.

 

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: