Saaremaa sõjavaramuuseumis avati näitus kaitseliidu mundritest läbi aegade

Foto: ERR

Saaremaa sõjavaramuuseumis Orissaares avati täna näitus kaitseliidu mundritest läbi aegade.

Näituse korraldaja Margus Sinimetsa sõnul pole sellist koondnäitust Eestis kunagi veel toimunud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sellised need mehed kunagi võisid välja näha, kellel oli isamaa kaitse aateliseks veendumuseks. Näitusel saabki näha, kuidas on välja näinud need mehed ja naised läbi aastakümnete, alates aastast 1925, lõpetades kaasajaga.

"Tõesti on hea. Just see vabatahtlik pühendumine, mis siia on pandud, et talletada rahva ajalugu, vot see on tõesti kõva söna!" ütles kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili.

Väljas on kõik originaalid ehk kunagi kellegile kuulunud vormid, märgid ja muu atribuutika.

"Ainukesed, mis on taastatud asjad, on need vanaaegsed taastatud lipud seinte peal. Kõik muu on originaal," lausus Saaremaa sõjavaramuuseumi juht Margus Sinimets ja märkis, et paljud asjad on inimeste kodudes säilinud ka esimesest Eesti sõjamuuseumist ehk aastast 1919.

Kogu väljapanek on kokku saadud mitmete muuseumide ja erakollektsioonida abiga.

"Kõige tähtsam siin juures on maht. Nii suures mahus, ma usun, enne meid ei ole kindlasti seda keegi kokku pannud ja ma arvan, et ka peale meid seda keegi teist korda ei tee," rääkis Sinimets. Ta lisas, et nad on kaasanud kuus erakollektsionääri ja kõik juhtivad Eesti muuseumid.

Üks tõsine probleem näituse koostajatel siiski tekkis, nimelt on säilinud ajaloolised mundrid niivõrd väikesed, et ei läinud tänastele mannekeenidele selga. Ja kuna museaale rikkuda ei tohi, siis tuli minna mannekeenide ümbertegemisele.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: