Segakoor HUIK! korraldab Eduardide sünniaastapäevade auks kontserdid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Segakoori HUIK! Autor/allikas: HUIK!

Segakoor HUIK! tähistab kahe olulise eesti helilooja Eduard Tubina ja Eduard Oja 110. sünniaastapäeva kahe kontserdiga, mis toimuvad 13. juunil kell 19.00 Tartu Ülikooli muuseumis ja 15. juunil kell 19.00 Tallinna Mustpeade Majas.

Kontsertidel saab kuulda nii heliloojate väheesitatud, kuid värsket koorimuusikat kui ka klaveriloomingut, mida esitab Klassikatähtede saatest tuntud noor pianist Johan Randvere. Vahetekste heliloojate elust ja loomingust loeb näitleja Tõnis Rätsep, dirigeerib Kaspar Mänd. Piletid hinnaga 4/6 (Tartus) ja 5/7 (Tallinnas) on saadaval Piletilevis ning kohapeal.

Kuigi mõlemad heliloojad olid eeskätt tuntud loomingu poolest muudes žanrides, oli koorimuusika neile väga oluline valdkond, millega oldi terve elu tihedalt seotud. Kontserdi idee autori Kaspar Männi sõnul tulevad kontsertidel ettekandele lood, mis moodustavad vähetuntud peatüki nende heliloojate loomingus, isegi kogu eesti koorimuusikas. „Juubeliaasta valguses on meil seega Segakooriga HUIK! plaanis nende koorimuusika taaselustada ning eesti kooride repertuaari tagasi tuua,” ütles ta.

Eduard Tubin (1905-1982) oli üks väljapaistvamaid heliloojaid ning dirigente eesti muusikaloos. Tubina mahukas looming on žanriliselt väga mitmekülgne, kuid kaalukaima osa moodustavad orkestriteosed. Tubina sulest on pärit ka eesti esimene ballett „Kratt“. Eduard Oja (1905 -1950) oli eesti helilooja, koorijuht, muusikapedagoog ning muusikakriitik. Oja tegutses Tartus koorijuhina ning töötas mitmel pool ka muusikaõpetajana. Alates 1941. aastast oli Eduard Oja vabakutseline helilooja.

Pianist Johan Randvere on eesti noorema põlvkonna üks säravamaid muusikuid, tuntud ka menukast saatest Klassikatähed. Hetkel õpib ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuris ning Milaano G.Verdi nim. Konservatooriumis. Johan Randvere on saavutanud hinnalisi kohti nii rahvusvahelistel kui ka vabariiklikel konkurssidel, näiteks 2014. aastal võitis ta II preemia VIII Eesti Pianistide Konkursil. Johan on soleerinud ka mitmete orkestrite ees: ERSO, Tallinna Kammerorkester, Valgevene Raadio Sümfooniaorkester jpt.

Segakoori HUIK! lauljaid ühendab soov laulda ja nautida head muusikat läbi ajastute, samuti on oluline koostöö eesti noorte heliloojatega. Segakoor HUIK! on koorikonkurssidel saavutanud mitmeid preemiaid, nt 2011. ning 2015. aastal saavutati eesti segakooride võistulaulmisel „Tuljak“ A- kategoorias I koht ning 2012. aastal eesti kammerkooride festivalil Grand Prix. Rahvusvahelisel konkursil „Tallinn 2015“ saavutati I koht segakooride kategoorias, III koht kaasaegse muusika kategoorias ja eripreemia Tõnu Kõrvitsa teose „In Paradisum“ parima esituse eest.
Dirigent Kaspar Mänd õppis koori- ja orkestridirigeerimist Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ning Pariisi Konservatooriumis. Hetkel töötab ta dirigendina Otsa koolis ning Rahvusooperis Estonia, 2014. aastal toimunud üldlaulupeol oli ta segakooride liigidirigent. Kaspar Mänd on osalenud mitmetel meistrikursustel ning teda on pärjatud paljude preemiatega: parim noor dirigent koorikonkursil “Tuljak” aastatel 2011 ning 2015, Kooriühingu preemia “Aasta noor dirigent” 2013, rahvusvahelise koorikonkursi “Tallinn 2015” parim noor dirigent. 2011. aastal pälvis Kaspar Mänd Eesti Rahvuskultuuri Fondi Gustav Ernesaksa nimelise õppestipendiumi.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: HUIK!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: