Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eilsest on avatud juubelisarja „Tartmus 75!“ esimene näitus „Kunsti võit“

Juubelisarja „Tartmus 75!“ esimene näitus „Kunsti võit“
Juubelisarja „Tartmus 75!“ esimene näitus „Kunsti võit“ Autor/allikas: Tartmus

2015. aastal tähistab Tartu Kunstimuuseum 75. tegutsemisaasta täitumist, mille puhul on tänasest avatud näitustesarja „Tartmus 75!“ esimene näitus, kus on eksponeeritud põnevad arhiivimaterjalid ja muuseumi kunstikogu kõige esimesed museaalid – eesti kunsti kullafondi kuuluvad tähtteosed Konrad Mäelt, Eduard Wiiraltilt ja mitmetelt teistelt pallaslastelt.

Kolmest näitusest koosneva sarja esimene osa pealkirjaga „Kunsti võit“ keskendub muuseumi asutamisele 1940. aastal ja esimestele töödele, millega kunstikogule alus pandi. Võimalus on tutvuda muuseumi asutamisdokumentidega, lugeda tollaseid artikleid ning näha kogu esimesi kunstiteoseid ja põnevaid fotojäädvustusi. Näitus jääb avatuks 26. juulini.

Kuraatorid: Rael Artel ja Hanna-Liis Kont, konsultant: Peeter Talvistu, graafiline disain: Tormi Kadak

Näitustesarjast lähemalt

2015. aasta on Tartmusi juubeliaasta – just tänavu 75 aastat tagasi kulmineerusid pöördeliste ajaloosündmuste taustal kunstiühingu Pallas püüdlused ning asutati Tartu Kunstimuuseum. Rohujuure tasandil kunstnike keskustelus sündinud ideest riiklikuks kunstiinstitutsiooniks sündimine on alati suur kollektiivne pingutus, mida ei tohi alahinnata ühegi riigikorra tingimustes. Ükski organisatsioon ei kuku taevast, vaid on kogukonna ühise töö tulemus, ning sellele n-ö töövõidule „Tartmus75!“ juubeliseeria esimene väljapanek „Kunsti võit“ keskenduda soovibki.

Kolme väikese väljapaneku kaudu saab kunstipublik ette võtta rännaku muuseumi tegevuse algusaegadesse, tollasesse kunstiellu ja Tartu kultuurikonteksti. Kõik kolm juubelinäitust lähtuvad rariteetsetest arhiivimaterjalidest (ajaloolised dokumendid, fotod, artiklid jne), mida harva publikule näidatakse. Samuti eksponeeritakse Tartu kunsti kõrgaegadel loodud ja täna Tartmusi kullafondi kuuluvaid teoseid: Pallase koolkonna oluliste autorite töid.

Juubelisarja 2. osa „Pommitabamus“ keskendub keerulisele sõjaajale, mil muuseum oli sunnitud oma koguga korduvalt kolima ning kolmas ja viimane näitus „Uus algus“ tutvustab sõjajärgset perioodi (1946–1950), mil institutsiooni tegevus sai järk-järgult stabiliseeruda.

Eksponeeritud teosed ja arhiivimaterjalid pärinevad Tartu Kunstimuuseumi ja Tartu Linnamuuseumi kogust.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tartmus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: