Riias algas Põhja- ja Baltimaade VIII laulupidu ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Riias lauldi avatuks Põhja- ja Baltimaade VIII laulupidu. Kahekümne aasta jooksul on Balti riikide kooslaulmise traditsiooniga ühinenud tuhandeid lauljaid teistest maadest.

Tänavuse laulupeoga tähistab Läti ka Euroopa Liidu eesistumisaja lõppu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Laulupeo avakontserdil Riia kesklinna Vermane aias laulis Tartu ülikooli kammerkoor. Omakeelse etteaste tegid kõigi osalevate riikide - Läti., Eesti, Leedu, Taani, Rootsi, Soome, Norra ja Islandi - esinduskoorid.

Läti kaitseväe staabi puhkpilliorkester esitas kõigi maade tuntud viise. Pidu on ringiga kodus tagasi, öeldakse siin, Riias, sest Põhja- ja Baltimaade ühiste festivalide tava algas just siin, Lätis, 20 aastat tagasi. Nii et seekord juubelgi.

"Kahekümne aasta eest oli taas iseseisvaiks saanud Balti riikide jaoks väga tähtis taastada ajaloolisi sidemeid ja olla koos oma naabritega. Sellest ka Põhja- ja Baltimaade ühise peo idee," ütles Läti kultuuriminister Dace Melbārde.

Baltimaade laulu- ja tantsupidude tava on tunnustanud UNESCO, kuid koorilaul on ka kõigis Põhjamaades populaarne.

"Ka Põhjamaades on koorikoosseisud suured. Koorijuhtide koolitus on sarnane, seal on palju häid dirigente. Ka kooride tase on kõrge, seda näitavad mitme rahvusvahelise konkursi auhinnad," rääkis Põhja- ja Baltimaade VIII laulupeo kunstiline juht Romāns Vanags.

Pühapäevani kestval peol toimuvad meistriklassid, laupäeval esinetakse väiksemais linnades ja pühapäeval on Riia Metsapargi suurel estraadil võimas ühispidu. Eestit esindab seal üle kümne koori, Esinduskoori roll on Tartu ülikooli kammerkooril.

"Kindlasti on siia kogunenud maade seas neid, kel koorilaulutava tugevam, ja neid, kel on nõrgem. Mõnest riigist on ju kohal vaid üks või kaks koori," ütles Tartu ülikooli kammerkoori dirigent Triin Koch.

Aasta eest oli Riias üleilmne kooriolümpia, mõne nädala pärast algab koolinoorte laulu- ja tantsupidu. Euroopa Liidu eesistumisaeg Läti jaoks saab läbi ning Põhja- ja Baltimaade ühine laulupidu paneb pool aastat kestnud tormilisele rahvusvahelise suhtluse ajale Riias samuti rahvusvahelise ja sümboolse punkti.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: