ERM pühendub homme Maarjamaa 800 teema-aastale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

"Eesti. Maa, rahvas, kultuur Maarjamaal“ Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Homme kell 16 toimub Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (Kuperjanovi 9) Maarjamaa 800 teema-aastale pühendatud üritus, kus esitletakse näitusel "Eesti. Maa, rahvas, kultuur Maarjamaal" tekstiiliesemeid rõivastena ning erivalikut vaibaekspositsioonist, mis rikastab oma sümbolite ja tähenduslike ornamentidega kristliku kultuuri eripära.

Lisaks saavad külastajad tutvuda uue raamatunäitusega "Pühendusega Maarjale" (kuraator Sirje Madisson). Trükisõna vahendusel tutvustatakse kultuuripärandit, kust võib näha eriilmelisi jooni ja viiteid Neitsi Maarjale. Aukülalisena on kohal peapiiskop Urmas Viilma ja mitmed teised EELK vaimulikud.

Üritus on mitmel viisil erilise tähendusega. Aastal 2015 möödub kaheksa sajandit suurest kirikukogust, kus eestlaste piiskop Theoderich tutvustas maailmale Maarjamaad. Teisalt on möödunud ligemale kaheksa sajandit ajast, mil Eesti kultuuri, rahvast ja elulaadi hakkas mõjutama kristlik maailmamõistmine.

See on olnud murranguline periood maarahva elus, kus toimusid kiired muutused.

"Ajapikku võeti omaks kristlik kalender ja selle tähtpäevad, mis sobitusid siinsete põlluharijate aastaringi. Katoliku pühakute nimed mugandusid eesti nimedeks. Juba sajandeid on meil me Marid, Jürid, Katid ja Tõnnid. Juba mitusada aastat tagasi õpetasid eesti emad oma lapsi lugema maakeelde tõlgitud Piibli ja lauluraamatu abil," selgitas teema-aasta erinäituse kuraator Vaike Reemann.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: