In memoriam Heino Sampu ({{commentsTotal}})

Heino Smpu illustreeritud Eno Raua raamat
Heino Smpu illustreeritud Eno Raua raamat "Peep ja sõnad" Autor/allikas: web

On lahkunud raamatugraafik, plakatikunstnik ja nukufilmikunstnik Heino Sampu.

In memoriam Heino Sampu
10. II 1932 – 30. VI 2015

Ta sündis Paldiski linna politseikonstaabli peres, ent 1940. aastal asus perekond Tallinna, kus kunstnik veetis kogu oma elu. Ta lõpetas 1951. aastal Tallinna 9. töölisnoorte keskkooli ning astus 1952. aastal Kunstiinstituuti, mille graafikaosakonna 1958. aastal lõpetas. Heino Sampu valis oma instituudi lõputööks plakatikujunduse ning jäigi plakatikunstnikuks enam kui paariks aastakümneks. Samas kujundas ta kuuekümnendail ka mitmeid raamatuid ning postkaarte, enamasti Eesti Riikliku Kirjastuse (1948-1962), hiljem kirjastuste „Eesti Raamat“, „Kunst“ ning „Perioodika“ tellimustöödena. Ta joonistas aastakümneid illustratsioone ka mitmele eesti ajakirjale. Heino Sampu kujundusgraafiline looming valmis põhitöö kõrval Tallinna Pedagoogilises Instituudis, kus ta töötas kunstiõppejõuna aastail 1960-1980. Ta on Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1964.

Tema kuuekümnendail loodud ekspressiivsete plakatite („Rohkem teravilja!“, „Balti elektrijaam“, „Komsomoli ehitus“, „NLKP XXII kongress“, jpm) vormikõne kandis kümnendil eesti kunsti iseloomustanud nn karmi stiili tüüpilisi tunnuseid. Tugeva üldistusega monumentaalsed figuurid esindasid töötavat, sportivat ja vägivalla vastu võitlevat nõukogude inimest, kellele oli taustaks markeeritud elektrijaam, ehitustanner või viljapõld kombainiga. Ajastule tüüpilistena olid tema Eesti Kunstimuuseumisse kogutud plakatid eksponeeritud 2009. aastal korraldatud näitusel „Tulevik sünnib täna“ Tartu Kunstimuuseumis. Kuuekümnendail aastail esines ta mitmetel kodumaistel ja üleliidulistel plakatinäitustel. Eesti kunsti ülevaatenäitustel esines ta 1958. aastast ning on korraldanud kammerlikud isiknäitused omaaegses Kunstihoone väikeses saalis aastail 1973 ja 1975.

Plakatimaailmast hoopiski erinevad olid Sampu samal kümnendil loodud postkaardid, eriti omaaegsed humoorikad uusaastakaardid, kus näiteks 1961. aasta lõpus lendab nääritaat piduliste juurde raketiga nagu samal kevadel kosmosesse startinud Juri Gagarin. Tänagi aeg-ajalt kunstioksjonite nimistutesse ilmuvad pastelljoonistused jm meenutavad oma konstruktiivse kompositsiooni, tööstusmaastike või ehitusstseenide ja modernsete värvipindadega kümnendit, kus tõusid esile Lepo Mikko, Valdur Ohakas, Efraim Allsalu jt tollase uuendusliku kunstikaanoni esindajad.

Ajavahemik kuuekümnendate teisest poolest kuni kaheksakümnendate aastate lõpuni on Heino Sampu loomingus seotud lastekirjanduse illustreerimisega. See osa tema loomingust, ligikaudu 40 illustreeritud lasteraamatut ja lauluõpikut on kõige elavamalt tänase kunstipubliku mälupildis. Nii on 1970. aastail korduvalt ilmunud tema illustratsioonidega Riho Pätsi laulikud algkooli esimestele klassidele. Ta on loonud illustratsioone Eno Raua lastejuttude kogumikele, Ralf Parve, Manivald Kesamaa ja Helju Männi luulekogudele ning prantsuse ja saksa tõlkemuinasjuttudele. Tema illustreeritud on Jaan Rannapi omaaegne lastemenuk „Toppi“ (1974) ning eestindatud Leo Tolstoi „Aabitsajutud“ (1975), aga ka Aime Maripuu südamlikud lastele kirjutatud loodusjutud seitsmekümnendaist ja Ira Lemberi lood koolipoiss Jannust kaheksamümnendate algusest. Mitu Heino Sampu poolt illustreeritud lasteraamatut on tõlgitud võõrkeeltesse ja nii on oma ajastu pitserit kandvad lustakad pildid jõudnud ka väljaspoole Eestit.

Ta on kunstnikuna osalenud ka kolmes omaaegses nukufilmis. 1970. aastal Elbert Tuganovi poolt Vladimir Beekmani Aatomiku-lugude põhjal vändatud menufilmid „Aatomik“ ning „Aatomik ja jõmmid“ võiksid ilmuda ka täna lastesaadete teleprogrammi, samuti Elbert Tuganovi nukufilm „Õed“ (1974).

Heino Sampuga jäetakse hüvasti laupäeval, 4. juulil kell 13.00 Pärnamäe kabelis.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: EKLHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: