Graafikavirtuoos Marje Üksine avas Kunstihoone galeriis näituse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Marje Üksine
Marje Üksine "Avanemine XVI" Autor/allikas: Tallinna Kunstihoone

Kunstihoone galeriis avati Marje Üksise näitus "Avanemised". Marje Üksine tuli graafikasse viimase äärmist populaarsust kogenuna, kuuekümnendate plahvatuslikule särale järgnenud kaineneva professionaalse süvenemisega.

Suure osa kolleegidest naisgraafikute emotsionaalsest tundlikkusest erinevalt astus ta koos põlvkonnakaaslase Kaisa Puustakuga Eesti kunstipilti mitte tunde, vaid kaamerasilma täpsust sihtides. Vahedat närvi ja ränka tööd nõudvaid tehnikaid pelgamata, hüperrealistlikku erapooletust maagilise realismi käikudega tempides lõid nad meie seitsmekümnendate trükikunstis klassi omaette.

Oma võluvalt sillerdavate värvilitodega kaheksakümnendail ütleb Üksine lahti askeetlikust sugestiivsusest ja hakkab mängima. Oleks, nagu võtaks virtuoos kunstniku käekõrvale ja peibutaks ta lõpmatute võimaluste ja ahvatlevate kombinatsioonide maailma, mille valdamise imest on raske väsida. Imetlusväärse mängumeistrina jätkab Marje Üksine tänaseni, luues eksklusiivseid väiketiraažilisi seeriaid talle südamelähedastes sügavtrükitehnikates; enamasti, ja nagu ta ise ütleb „metsotintos – kõige töömahukamas ja kuivnõelas – kõige kättesaadavamas“. Paralleelselt maalib ta akvarelle, mis üllatavad oma värskuse ja vabadusega, ja mida sai näha Linnagalerii grupinäitusel „Võnked“ eelmisel aastal.

Marje Üksise käesolev väljapanek Kunstihoone galeriis koosneb pildiseeriaist, millest üle poole on valminud aastail 2014-15. Nende teostuse kehatu kergus ja muutuv dünaamika on peaaegu virtuaalsed ja ometi … manuaalse meisterlikkuse vili.

*

Marje Üksine lõpetas Eesti Riikliku Kunstiinstituudi graafikuna 1970. ja alustas näitustel esinemist 1973. aastal. On osalenud pea kõigil olulisematel rahvusvahelistel graafikasündmustel: biennaalidel Ljubljanas, Rostockis, Firenzes, Frechenis, Krakowis, Baden-Badenis, Fredrikstatis, Maastrichtis, Kaliningradis ja Varnas; triennaalidel Tallinnas, Jyvaskülas, Riias ja Chamaliere´s; Banska Bystrica kvadrinnaalil.

Autasustatud rohkete diplomite, preemiate ja eripreemiatega. Viimane neist - peapreemia Eesti nüüdisgraafika näituselt, Eduard Wiiralti kunstiauhind - omistati talle käesoleval, 2015. aastal.

Näitus on avatud kuni 26.07. 2015.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tallinna Kunstihoone

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: