Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti ja välisriikide kunstnikud puhuvad Evald Okase muuseumi hoovil klaasi

Täna algasid kümnendad Haapsalu Klaasipäevad. Kuni reedeni saab Evald Okase muuseumi hoovil asuvas vabaõhustuudios näha, kuidas puhuvad klaasi Eesti ja välisriikide kunstnikud.

Sellel nädalal ei kustu Haapsalus Evald Okase muuseumi hoovil asuvas klaasiahjus põlev tuli hetkekski, sest alanud on Rahvusvaheline Kuuma Klaasi Sümpoosioon, mis on enam tuntud Haapsalu Klaasipäevade nime all, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Umbes tuhandekraadises kuumuses sulanud klaasist vormitakse iga päev toimuvates töötubades eriilmelisi kunstiteoseid. Kuna ahju tööle saamine on aeganõudev protsess, hoitakse seal kuumust ka öösel, kui keegi klaasi ei puhu. Omalaadses vabaõhustuudios korraldatud klaasipuhumine on toonud kohale klaasikunstnikke ka välisriikidest.

"Ma kasutan klaasi, sest sellel on teatud tähendus. See kannab minu jaoks läbipaistvust ja ka spirituaalset mittematerialistlikku elementi ja siis ma armastan klaasi valmistamist. See on asja teine külg. Ma lihtsalt naudin seda protsessi," rääkis saksa klaasikunstnik Simone Fezer.

Haapsalu Klaasipäevade kaaskorraldaja Kati Kerstna sõnul on klaasikunstnike tegemisi oodatud jälgima ka pealtvaatajad, sest tegemist on visuaalselt põneva protsessiga.

"Eriti, eriti, kui siin toimuvad vormipuhumised puitvormidesse, siis on nagu suitsu ja tuld ja leeki kõik kohad täis. Selles mõttes on see tõepoolest põnev. Et kõik meie fännid, kes on käinud kümne aasta jooksul vaatamas, need juba ka teavad seda," lausus kaaskorraldaja Kati Kerstna.

Tänavustel klaasipäevadel on osalejaid lisaks Saksamaale veel Eestist, Leedust, Soomest, Rootsist, Poolast ja Slovakkiast. Esmaspäevast reedeni valminud parimatest töödest avatakse Evald Okase muuseumis laupäeval, 11. juulil näitus.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: