Järvi Akadeemiasse oli tahtjaid üle saja ({{commentsTotal}})

{{1436534546000 | amCalendar}}
Khatia Buniatishvili
Khatia Buniatishvili Autor/allikas: Esther Haase

Viies Pärnu muusikafestival toimub tänavu 12. juulist kuni 21. juulini ning esinemiskohtedeks on festivali kodukohaks kujunenud suvine Pärnu, kuid kaasatud on ka muud linnad nagu Tartu, Narva ning Tallinn. Pealinnast saab seekord festival ka alguse.

Järvi Akadeemia noored dirigendid avavad Philipsi Sümfooniaorkestri ees Estonia kontserdisaalis festivali muusikalise poole. Tähelepanuväärne on see, et Neeme ja Paavo Järvi meistrikursuste kahekümnele kohale oli tänavu üle saja soovija kõikjalt maailmast. Tallinnas toimub pühapäeval ka filmi “Maestro” Eesti esilinastus. Vaatajale näidatakse muusika kui universaalse keele mõju ning selles peituvat särisevat energiat. Film annab hea ülevaate ka tänapäevasest klassikalise muusika maailmast.

Tänavu esineb festivalil erakordselt palju soliste nii Eestist kui ka välismaalt. Väga särava ning oodatud kontserdi annab tänavuse festivali peaesineja Khatia Buniatishvili (klaver, Gruusia) Pärnu kontserdimajas 19. juulil. Buniatishvili jaoks on võimalus musitseerida koos Paavo Järvi ning Festivaliorkestriga midagi sellist, mida ta ootab väga ning peab väga eriliseks: "Ma ei suuda ära oodata kõigi tuttavate nägude nägemist ja minu arvates on see lihtsalt suurepärane idee panna kokku selline orkester nagu Pärnu Festivaliorkester. Mul on väga uhke tunne olla osa sellest. Lisaks sellele on mul väga hea muusikaline klapp Paavo Järviga, keda hindan nii muusikuna kui ka inimese ja sõbrana."

Pianistidest astuvad grusiinlanna Khatia Buniatishvili kõrval üles ka Sten Lassmann ja Age Juurikas, kes mõlemad esitavad värvika soolokava Eesti Noorte Solistide esitluskontserdil. Samal kontserdil kuuleme ka Norras tegutsevat viiuldajat Mari Polli ning löökpillimängijat Heigo Rosinat.

Festivali avakontserdil soleerib tänavu noor viiuldaja Triin Ruubelit, kes äsja lõppenud hooajal asus ERSO kontsertmeistri kohale. Tema esituses kõlab Mendelssohni viiulikontsert, mida juhatab maestro Neeme Järvi.

Eesti muusika esitamine on jätnud tugeva jälje välisinterpreetide tegevusse. Kontrabassimängija Nikita Naumov, kes on festivalil osalenud juba mitu aastat ning on ka sel aastal festivalil üles astumas, on ühe oma meeldejäävama kontserdikogemusena välja toonud ülesastumise 2013. aasta festivalil: “Mu üks parimaid kontserdikogemusi oli Pärnus, mängides Tubina kontrabassikontserti. Neeme Järvi suurepärane juhatamine on unustamatu.” Festivaliorkestri esimesel kontserdil astuvad seekord solistina lavale klarnetist Matthew Hunt ja fagotimängija Martin Kuuskmann. Koos oma kolleegide ja Paavo Järviga esitavad nad Straussi Duet-concertino. Eestlaste armastatud Tubina esimest viiulikontserti esitab aga sel korra prantslane Nicolas Dautricourt.

Järvi Akadeemia lõppkontserdil soleeriva viiuldaja Marina Chiche’i kohta on Leonora Palu oma festivaliarvustuses öelnud: “Oma kõige suurema kunstilise ja emotsionaalse laengu sellesuviselt festivalilt sain samuti viiulikunstnikult. /.../ Selle viiuldajanna eriline ekspressiivsus ja peenus muusikalistes detailides, mänglev virtuoossus ja viimase piirini minev karakterite loomine on kirjeldamatu elamus.”

Maarika Järvi flöödil ja Teet Järvi tšellol kannavad solistirolli Peeter Vähi teose esiettekandel, mis on kindlasti üks festivali tippsündmusi.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: