Esietenduv „Werther“ ülistab noorust ja kirega elamist ({{commentsTotal}})

Ednla suvelavastus „Werther“ etendub kümnel korral Kaelase mõisa pargis Pärnumaal
Ednla suvelavastus „Werther“ etendub kümnel korral Kaelase mõisa pargis Pärnumaal Autor/allikas: Mats Õun

Endla teatri suvehooaeg alustab sellel laupäeval, mil üle mitme aasta esietendub suvelavastus väljaspool teatrimaja ja Pärnu linna. Kaelase mõisa pargis esietendub 11. juulil romantiline ja kirglik „Werther“, mis põhineb Goethe maailmaklassikaks saanud teosel. „Werther kutsub vaatajaid elama hetkes ja hindama ilusaid märkamatuid asju, tundma rõõmu inimestest ja loodusest meie ümber,“ tutvustab näitleja Lauri Mäesepp nimitegelast.

Pärast „Noore Wertheri kannatuste“ ilmumist on vallandunud tõeline Wertheri-palavik: matkitakse tema riietusstiili, kompromissitut ellusuhtumist ja isegi enesetappu. Kirjastuse poolt saadetud Johann saabub Wahlheimi ning kohtub tegelaste prototüüpidega, et välja selgitada, mis tegelikult juhtus. Olevik põimub stseenidega minevikus, milles avaneb Wertheri kirglik elujanu ning võimatu armastus juba Albertiga kihlatud Lotte vastu. Iga külaelaniku mälestuskillu abil jõutakse nimitegelase mõistmisele lähemale.

Goethe kirjutas „Noore Wertheri kannatused“ 25-aastaselt ning samas eas on ka lavastaja Laura Mets, kunstnik Maret Tamme ning näitlejad Sander Rebane, Fatme Helge Leevald, Lauri Mäesepp ja Karl Edgar Tammi. Seistes valiku ees, kas jääda mugavusstsooni või võtta risk, on idealistlikud noored igal ajal sarnased. Nad põlevad soovist muuta maailma, astuda kodanliku mugavuse vastu, avardada piire ja viia ellu suuri ideid. Nende emotsioonid on äärmuslikud, igas pilgus ja viipes on kaalul elu. „Werther on hästi tänapäevane kangelane. Oma ajas on ta vale, mis tekitabki kogu aeg konflikti. Samas on ta piisavalt julge, et ennast konfliktidest mitte häirida lasta ja elada nii, nagu paljud ainult unistada julgevad“, arvab lavastaja. Koos nelja värskelt teatrikooli lõpetanud näitlejaga otsib ta vastust küsimusele, kuidas elada sama kirglikult ja sisemise põlemisega, ent seejuures pääseda Wertheri saatusest. Ülistades noorust, mil on võimalik elada põhimõtte järgi „Kõik või mitte midagi!“, võtsid nad kuni esietenduseni ette rea aktsioone. „Aktsioonide ja lavastusega otsime Wertheri täiuslikke hetki. Selliseid hetki, kus ühes sekundis on maksimaalselt elu ja kirge“, lausus Laura Mets enne esietendust.

„Werther“ etendub kümnel korral Kaelase mõisa pargis Pärnumaal: 11., 12., 15., 17., 18., 22., 23., 24., 25. ja 26. juulil.

Autor Johann Wolfgang von Goethe, dramatiseerija Triinu Ojalo, lavastaja Laura Mets, kunstnik Maret Tamme, muusikaline kujundaja Feliks Kütt. Osades Fatme Helge Leevald, Lauri Mäesepp, Sander Rebane, Karl Edgar Tammi.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Endla teaterHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: