Pärnu Muusikafestival esitleb uusi ja vanu klassikastaare ({{commentsTotal}})

Heigo Rosin
Heigo Rosin Autor/allikas: Ülo Josing

Täna kell 14 on võimalus kõikidel huvilistel tutvuda Pärnu kontserdimajas Pärnu Muusikafestivali festivali põneva kava ja esinejatega ning kuulata festivali avakontserdi orkestri Philips Sümfooniaorkestri (Holland) ning Pärnu festivaliorkestri proovi.

Philips Sümfooniaorkestri proov koos maestro Neeme Järviga toimub Pärnu Kontserdimajas esmaspäeval kell 11-13 ning Pärnu festivaliorkestri proov algab Paavo Järvi juhatamisel kell 15.30 samuti Pärnu kontserdimajas.

Festivali peakorraldaja Kristjan Hallik sõnab, et avakontsert, mille kavas on Mahleri 5. sümfoonia Neeme Järvi juhatusel, tõotab tulla väga eriline, seda nii Tallinnas kui Pärnus: "Pärnus toimuvalt avakontserdilt võiks välja tuua ka selle, et solistina astub üles Triin Ruubel, kes on värske ERSO uus kontsertmeister. Ta esitab kontserdil Mendelssohni viiulikontserdi. See on selles mõttes märgilise tähendusega, et ERSO peadirigent ja ERSO kontsertmeister astuvad koos sellises vormis laval üles esimest korda."

Tänavusel festivalil esineb palju soliste Eestist ja mujalt. Üks silmapaistvamaid on gruusia päritolu pianist Khatia Buniatishvili, kes esineb festivali lõppkontserdil 19. juulil. Hallik kirjeldab, et Khatia Buniatishvili on juba suur täht, kuid ka selles veel tõusev, et tal on veel suur karjäär ees: "Tema ongi ka üks Paavo Järvi avastatud pianistidest. Ta oli küll juba tegusid tegemas, kui neil koostöö hakkas, kuid nüüdseks seob neid Paavo Järviga koostöö mitmete orkestrite ees." Pärnu Muusikafestivali lõppkontserdi kavas võib kuulda Arvo Pärdi ja Dmitri Šostakovitši muusikat, Khatia Buniatishvili esituses kõlab Beethoveni 3. klaverikontsert.

Koostöös Eesti Interpreetide Liiduga toimub 15. juulil eesti muusikute esitluskontsert. Kristjan Hallik sõnab, et selline projekt toimub edukalt juba teist aastat: "Kuna meil festivalil on liikumas hästi palju välismuusikuid, agente ja ajakirjanikke, siis me võtsime selle rolli , et seame fookusesse neli eesti noorema generatsiooni interpreeti, keda üritame nii mitmest küljest kui võimalik näidata. Esitluskontserdil astuvad üles Sten Lassmann ja Age Juurikas, kes on mõlemad pianistid. Samuti esineb löökpillimängija Heigo Rosin, kes on eesti publikule tuntud Klassikatähtede saatest. Musitseerimas näeb ka säravat Mari Polli. Poll on viiulimängija, kes on maailmas mõneski kohas juba uhkeid kontserte andnud, me üritame omalt pool ka veel tuult tiibadesse anda."

Kui suurematest ja ka mahukatest kontsertidest rääkida, siis on Pärnu Muusikafestivali Gala üks oodatumaid, mis 17. juulil Pärnu kontserdimajas toimub. "See on oodatud nii publiku kui ka esinejate poolt", sõnab Hallik. "See ongi see huvitav kontsert, mille puhul võtavad aasta ringi enne festivali minu ja Paavo Järviga ühendust erinevad muusikud – mõned on juba meil käinud, mõned lisanduvad juurde – ja pakutakse välja erinevaid lugusid, mida koos võiks veel teha. Selline Pärnu võrgustik on juba väga elavalt üle maailma välja joonistunud. Muusikud, kes on Pärnu kokku saanud, on omavahel ühenduses ka hooaja jooksul ja lisaks sellele, et hooaja jooksul antakse koos erinevaid kontserte, mõeldakse ka, mida järgmisel suvel koos Pärnus teha," selgitab korraldaja kontserdi huvitavat taustlugu.

Üks suuremaid kontserte on ka Järvi akadeemia lõppkontsert, mis toimub Pärnu Kontserdimajas järgmisel päeval. "See on võimalus näha suurt hulka noori dirigente, kes on juba Eestis ja saavad tunde. Seekord oli meil taotlejaid rekordarv, neid oli juba üle saja. Me saame võtta alati umbes 20, muidu ei jätku igale ühele piisavalt palju aega, et Paavo Järvi ja Neeme Järvi saaksid nendega tööd teha."

Pärnu Muusikafestivali visiitkaardiks on kujunenud festivaliorkester, mille mängutase ning koosmusitseerimise kirg on koosseisust teinud ühe arvestatavama orkestri maailmas. Pärnu Festivaliorketser astub üles neljapäeval, 16. juulil ja pühapäeval, 19. juulil Pärnu kontserdimajas. Mõlemad kontserdid toimuvad Paavo Järvi juhatusel.

"See on orkester, millesse on kaasatud peaaegu kõik, kes meile festivalile esinema tulevad, alates kõikidest parematest eesti mängijatest, samuti mängijad Saksamaalt, Prantsusmaalt, Ameerikast jne. Orkestrijagu mängijaid on kõik ühekaupa välja valitud teatud maailma orkestritest, see on väga kihvt kooslus," märgib Hallik.

Pärnu muusikafestivali üks eesmärke on läbi aastate olnud esitada kõrvuti maailmaklassika teostega ka eesti muusikat ning tunnustada meie heliloojaid. 2015. aasta festivalil tuleb rekordiliselt ettekandele 20 eesti helilooja teost ning festivali lõppedes on neid viie aasta jooksul kokku kõlanud üle 60. Käesoleva aasta kavast leiab mitu olulist eesti heliloojat, nagu Arvo Pärt, Lepo Sumera ja Eduard Tubin. Festivali lõppkontsert on pühendatud Arvo Pärdi 80. aasta juubelile – Pärnu festivaliorkester ja Paavo Järvi toovad ettekandele teosed „Swansong“ ja „La Sindone“.

Olgu lisatud, et Arvo Pärdi ning Paavo Järvi koostöö jätkub septembris Pariisis, kus tuleb esitusele Pärdile pühendatud kava, mille raames soleerib eesti solist Mari Poll, kes on ka selleaastasel festivalil Pärnus erilise tähelepanu all. Pärdi muusikat kuuleb veel 14. juuli öökontserdil Pärnus ning 20. juulil Narvas.

Lepo Sumera multimeediateost “Südameasjad” esitab YXUS Ensemble 18. juulil Pärnu Apollo kinos. Eduard Tubina 110. sünniaastapäeva puhul saab 16. juulil kuulda tema viiulikontserti prantsuse viiuldaja Nicolas Dautricourt’i esituses ning Järvi Akadeemia lõppkontserdil 18. juulil helilooja kuuendat sümfooniat; eraldi kontsert Tubina kammermuusikast on kavas 16. juulil.

Esiettekandele tuleb sel aastal Peeter Vähi teos “Meenutusi noorpõlvest”, kus solistidena astuvad üles Maarika Järvi (flööt) ja Teet Järvi (tšello) koos Järvi Akadeemia dirigeerimiskursuslaste ja sümfooniaorkestriga.

Uuena festivalil toob korralda välja, et festivali neljal õhtul enne kontsertide algust (kell 19.15) toimuvad Pärnu kontserdimajas vestlusringid kava ja esinejate tutvustamiseks: "Esmaspäeval, 13.07 kell 19.15 vestleb briti pianist Sophia Rahman avakontserdi solisti Triin Ruubeliga, tutvustatakse ka kontserdil kõlavaid teoseid.

Neljapäeval, 16.07 kell 19.15 on teemaks festivaliorkestri viis aastat, vestlust juhib Tea Tuhkur. Oma kogemustest ja mälestustest räägivad Martin Kuuskmann, Matthew Hunt ja festivaliorkestri liikmed.

Laupäeval, 18.07 kell 19.15 jagab Paavo Järvi koos Sophia Rahmaniga mõtteid Järvi Akadeemia dirigeerimiskursustest ning Peeter Vähi räägib oma esiettekandele tulevast teosest “Meenutusi noorpõlvest”.

Pühapäeval, 19.07 kell 19.15 toimuv pooltund on pühendatud Arvo Pärdile ning heliloojast ja tema loomingust räägib Kristina Kõrver."

Kõik vestlused kestavad umbes 30 minutit ja toimuvad inglise keeles, välja arvatud pühapäeval, 19.07 Arvo Pärdist, mis toimub eesti keeles.

Uus on seegi, et sel aastal on lastele plaanis erilised ekskursioonid Pärnu kontserdimajas, kus võimaldatakse lastel olla nii laval kui ka saada osa lava taga toimuvast. Ekskursioonid toimuvad eelregistreerimisega reedel, 17. juulil ja laupäeval, 18. juulil. Traditsiooniliselt toimub festivalil üks eriline lastelaulude kontsert, kus Hanna-Liina Võsa esitab koos Marek Taltsi (kitarr) ja Heiko Remmeliga (bass) laule oma vastilmunud plaadillt “Miki merehädas”.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: jarvifestival.eeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: