Piia Lehti: meil on loodusega maagiline ühendus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Piia Lehti
Piia Lehti "Tasakaal" Autor/allikas: fragment teosest

Esmaspäeval, 20. juulil kell 17 avab Eestis õppinud soome kunstnik Piia Lehti Tallinnas Draakoni galeriis isiknäituse "Siiditrükid vineerile".

Piia Lehti (sündinud 1973) on omandanud bakalaureuse kraadi Eesti Kunstiakadeemia graafikaosakonnas ja magistrikraadi Helsingi Kunsti- ja Disainiülikoolis Soomes, lisaks on ta kunsti õppinud ka Mehhikos. Alates aastast 2001 on ta osalenud arvukatel näitustel kodumaal Soomes ja mujal Euroopas, lisaks Hiinas ning Ameerika Ühendriikides. Tema teosed kuuluvad nii Soome riigi, kui Helsinki, Oulu, Turu ja Salo linnade kunstikogudesse.

Draakoni galeriis avatav näitus on Piia Lehti seitsmeteistkümnes isiknäitus ja neljas isiknäitus Eestis. Tema loomingut on varem suuremas mahus eksponeeritud 2001. aastal Tallinna Kunstihoone galeriis toimunud isiknäitusel ja isiknäitustel Soome Instituudis ning Kondase keskuses aastal 2010.

Piia Lehti kommentaar:

"Kunsti tegemine on minu jaoks justkui oma reeglitega pusle. Võttes erinevaid osi siit ja sealt, proovides ja sättides, segan oma joonistusi fotode ja koopiatega ning teostan need siis graafika tehnikas. Mängin rollide ja kehadega, hajutades inimese, loomade ja taimede piire. Olulisim teema minu töödes ongi inimese ja looduse suhe: inimene looduse osana ja loodus osana inimesest.

Olen palju mõtisklenud inimese ja puu sarnasuse üle. Vana puu on võtnud kuju selle järgi, kuidas ümbritsev keskkond on teda kohelnud, kuidas talle on antud võimalus kasvada. Puu oksad on paindunud tuules ja mõned suure tormiga sootuks ära murdunud. Ka viltu kasvanud, vana jändrik puu on ilus ja teda tuleb austada. Nõndasamuti on inimese areng mingil määral seotud sellega, kuidas ümbrus teda kohtleb, millised arenguvõimalused tal on ja kuidas temasse suhtutakse. Nagu puud, nii kasvame ka meie valguse poole ja sirutame oksad sinna, kus on meile kasvuruumi.

Mulle meeldib mängida mõttega, et kõigel elaval on teadvus, tunded ja meel. Meil on kogu loodusega maagiline ühendus, mida ei ole võimalik käega katsuda ega mõõta. Kuidas see võiks välja näha? Kuidas näidata inimese suhet selliste mõtete, sellise olemise, elamise ja kõiksusega? Oma loomingus arutlen visuaalselt taolise suhestatuse, samastumise ja ühtekuulumistunde üle, inimene ei ole üksi ega loodust kõrgemal, vaid võrdne kõige ümbritsevaga. Vaatlen ka pühaduse ja ülevuse mõistet, kuid ma ei seosta seda teadlikult ühegi kindla usu või religiooniga."

Näitus jääb avatuks 8. augustini 2015.

Näitust toetab Varsinais-Suomen Taidetoimikunta.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: