Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väikekinod peavad uute filmide näitamiseks tehnikat uuendama

Foto: Postimees/Scanpix

Kuna enamik uusi filme jõuab kinodesse ainult moodsas digiformaadis, tuleb ka väikestel kinodel leida vahendeid oma tehnika uuendamiseks või leppida sellega, et uusi filme enam näidata ei saa. Kultuurkapital on viimastel aastatel toetanud uute kinoprojektorite soetamist 14 kinos üle Eesti.

Lihula kultuurikeskuses asuv kino on sarnases olukorras paljude Eesti väikekinodega - digipööre filmitööstuses on kaasa toonud selle, et ilma oma tehnikat uuendamata ei ole enam võimalik ekraanile tuua uusi linateoseid, sest moodsas formaadis edastatud filme ei saa vana tehnikaga maha mängida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lihula kino on 14. kino, mis on saanud viimastel aastatel digitaalseteks uuendusteks Kultuurkapitalist toetust. Ligi 30 tuhande eurosele toetusele lisandub omavalitsuse poolt veel 20 tuhat eurot.

"Maainimene tahab ka kinos käia. Aga kui me peame hakkama Tallinna või Tartusse sõitma, siis see on kõik aeg ja aeg on raha ja aeg on kallis igaühel," rääkis Lihula kultuurikeskuse juhataja Tiina Lobja.

Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene ütles, et edasisi maakinode toetusi hinnatakse juhtumipõhiselt, sest seni toetatud 14 digikinoga on Eesti enam-vähem juba kaetud.

"Need paigad, mida kultuuriministeerium ja Kultuurkapital esmaselt kaardistas, kus peaks olema kindlasti projektor, et vähemalt mingi mõistliku kauguse ulatuses oleks kõikidel Eestimaal elavatel inimestel võimalik tänapäeval valmivatest filmidest osa saada, on projektoritega varustatud," selgitas Nõgene.

Haapsalu kultuurikeskuses sai digipööre ühele poole tänavu kevadel, mil tänu kultuurkapitali toetusele, mindi üle moodsaimale digiformaadile ning rajati võimalused 3D-filmide näitamiseks.

"Külastatavus on pärast digikino saamist oluliselt kasvanud. Kui varem saime näidata filme, mis meile anti, siis nüüd saame oma filmivaliku ise teha ja kõige suurem pluss on, et me saame Haapsalus näidata kõige uuemaid filme," rääkis Haapsalu kinoprojekti juht Hele Otti.

Esimesi filme peaks uue projektori pealt Lihulas näha saama selle aasta lõpus. Lihula kino on rahvusvahelise Matsalu loodusfilmifestivali üks olulisematest linastuspaikadest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: