Halliste orelifestival toob orelimuusika kõrgelt ligidale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Halliste orelifestival 2015. Kava
Halliste orelifestival 2015. Kava "Suveaeg muusikas", Margus Kappeli ja Andranik Kecheki duo. Autor/allikas: SA Halliste Kiriku Orel / Facebook

Sel nädalal vältab Halliste orelifestival, mis kostitab orelimuusika sõpru seitsme kontserdiga Mulgimaa seitsmes erinevas kirikus.

"Toome oreli südameisse – orel ei ole enam kõrgel ja kaugel, vaid meile väga ligidal," ütlevad Halliste festivali korraldajad.

Möödas on avapäeva kontsert 27. juulil Kõpu kirikus, mille sisustas meie rahvusvaheliselt tuntuim organist Ines Maidre. Alles olid tal soolokontserdid Saksamaal ja Hollandis ning ilmus tema plaat Rudolf Tobiase oreliteostega.

Kõpu kava pealkirjastas ta pühendusena "Peegel peeglis – Arvo Pärt 80". Kaastegevad olid Iris Maidre-Aarvik vioolal ja Ingmar Simson-Valtin viiulil. Arvo Pärdi kõrval olid eesti muusikast kavas ka Artur Kapp, Artur Lemba ja Rudolf Tobias.

Teisipäeva õhtune kava "Suveaeg muusikas" toimus Halliste kirikus ja see esindas kergema muusika poolt – esinesid Margus Kappel orelil, klaveril ja süntesaatoril, Andranik Kechek orelil ja süntesaatoril ning Anne Liis Puhk jazzlauljana.

Eesti muusikast olid kavas Raimond Valgre ja Margus Kappeli enda palad. Tänane kontsert kell 20 leiab aset Kolga-Jaani kirikus ning organist Kristel Aer on andnud sellele nimeks "Bach, kõige algus ja lõpp". Johann Sebastian Bachi kõrval on kavas Arvo Pärt ja Nadji Hakim.

Neljapäevasele kavale Paistu kirikus on orelikunstnik Aaro Tetsmann pannud nimeks "Rännakud orelimaastikel", siis tuleb Jean Sibeliuse kõrval esitusele Rudolf Tobias ja Edgar Arro.

Reedel, 31. augustil mängib Halliste festivalil Aare-Paul Lattik – tema klassikaline kava kannab nime "Metsakontsert" ja see kõlab Tarvastu kiriku orelil.

Kaks viimast, nädala lõpu kontserti toimuvad laupäeval, 1. augustil kell 20 Taagepera kirikus ja pühapäeval, 2. augustil samal kellaajal Karksis.

Taagepera kontserdil "Klassikud" astub üles nimekas Hollandi organist, meil Tallinna orelifestivalil ja mujalgi Eestis mänginud Peter van Dijk. Sel õhtul tehakse koostöös Eesti Kontserdi ja 31. juulil alanud XXIX Tallinna orelifestivaliga. Klassikud on Johann Sebastian Bach ja Wolfgang Amadeus Mozart.

Halliste orelifestival lõpetab oma kontserdisarja pühapäeva, 2. augusti õhtul, kui esinema tuleb Moskva vanamuusikaansambel Da camera e da chiesa, mida juhatab viiuldaja Viktor Felitsiant, kaastegev meie organist Piret Aidulo, solistideks sopran Valeria Golovko ja metsosopran Nadežda Panfjorova.

Kava on sealgi klassikaline, avaosa tehakse Karksi kultuurikeskuses ja teine osa Karksi Peetri kirikus. Ansambel on ka varem meie festivalidel esinenud.

Festivaliga toetatakse oreli soetamist Halliste kirikusse. Selle peakorraldajaid on siitkandist pärit Tallinna koolijuht Hendrik Agur, kes on organiseerinud orelifestivali ka Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumis. Festivali korraldab Sihtasutus Halliste Kiriku Orel koostöös mitmete siitkandi kirikute kogudustega ja seitsme valla valitsustega.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: