Haapsalus näidatakse kunstirühmituse õhuLoss ehteid
12. augustist 6. septembrini näitab Evald Okase Muuseum Haapsalus ehteid rühmituse õhuLoss viimaste aastate loomingust.
Oma töödega astuvad üles ehtekunstnikud Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus-Villems, Kristiina Laurits ja Villu Plink.
Kunstikriitika on kirjeldanud õhuLossi loomingut kui segadusseajavat fenomeni, aegruumis hõljuvat, mänglevat nähtust. Kunstnike ehtematerjalid on sageli ebaharilikud, teoste väärtus seisneb vaatajat valvsaks tegevas sisendusjõus.
Ligikaudu kaheksakümnele ehtele-objektile valminud ruumi kontseptsioon sai algimpulsi koostööst arhitektide Lembit-Kaur Stööri ja Ülo-Tarmo Stööriga. Tule mõjul on näitusesaali loodud omalaadne illusoorne söestunud loss. Nii nagu esitletud eheteski, on selles lossis haprust ja jõudu, ettearvamatust ja ausat ilu.
"Illusioon on täielik, viies sind hetkeks justkui antiiktempli varemeile ja siis see kaob. Sambad segunevad ja põimuvad kihiliseks, voolavaks aurumassiiviks. Sa oled justkui pilves. Ümbritsev ruum on nii lähedal, et kaob, jäävad ainult mõtted ... Hetk ja valgus murrab läbi, päike tõuseb ja loss kaob" (Lembit-Kaur Stööri mõtisklus raamatust "õhuLoss/Castle in the Air. Jewellery from Estonia").
õhuLoss on rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti ehtekunstnike kooslusi, olles 16 aasta jooksul esinenud oma loominguga erinevates näitusepaikades – Saksamaal, Hollandis, Hispaanias, Portugalis, Taanis, Ungaris, Hiinas, Iisraelis, Itaalias ja Prantsusmaal. Evald Okase Muuseumis Haapsalus toimuv näitus on õhuLossile kolmas ülesastumine Eestis. Varasemad väljapanekud on olnud Rakvere Muuseumis (2001) ja Tallinna Põhjatuletornis (2011).
Väljapanek avatakse muuseumi galeriis 12. augustil kell 18.
Kadri Mälk "Kadudega"; ehisnõel; hõbe, oma juuksed, spinell
Villu Plink "Õnnestumised"; objekt; fragmendid maalidest (2000-2015), pleksiklaas
Eve Margus-Villems "Pius"; rinnanõel; merevaik, gabro, valge kuld
Kristiina Laurits "Võlukepike"; objekt; hõbe, jaapani lakk, almandiin, värvitud puit
Tanel Veenre "Paradoks"; kaelaehe ● neckpiece; rekonstrueeritud oonüks, puit, hõbe
Toimetaja: Taavi Hallimäe
Allikas: Evald Okase Muuseum