Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haapsalus näidatakse kunstirühmituse õhuLoss ehteid

Evald Okase Muuseum Haapsalus eksponeerib vanameistri kodust tarbekunsti.
Evald Okase Muuseum Haapsalus eksponeerib vanameistri kodust tarbekunsti. Autor/allikas: www.offiart.com

12. augustist 6. septembrini näitab Evald Okase Muuseum Haapsalus ehteid rühmituse õhuLoss viimaste aastate loomingust.

Oma töödega astuvad üles ehtekunstnikud Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus-Villems, Kristiina Laurits ja Villu Plink.

Kunstikriitika on kirjeldanud õhuLossi loomingut kui segadusseajavat fenomeni, aegruumis hõljuvat, mänglevat nähtust. Kunstnike ehtematerjalid on sageli ebaharilikud, teoste väärtus seisneb vaatajat valvsaks tegevas sisendusjõus.

Ligikaudu kaheksakümnele ehtele-objektile valminud ruumi kontseptsioon sai algimpulsi koostööst arhitektide Lembit-Kaur Stööri ja Ülo-Tarmo Stööriga. Tule mõjul on näitusesaali loodud omalaadne illusoorne söestunud loss. Nii nagu esitletud eheteski, on selles lossis haprust ja jõudu, ettearvamatust ja ausat ilu.

"Illusioon on täielik, viies sind hetkeks justkui antiiktempli varemeile ja siis see kaob. Sambad segunevad ja põimuvad kihiliseks, voolavaks aurumassiiviks. Sa oled justkui pilves. Ümbritsev ruum on nii lähedal, et kaob, jäävad ainult mõtted ... Hetk ja valgus murrab läbi, päike tõuseb ja loss kaob" (Lembit-Kaur Stööri mõtisklus raamatust "õhuLoss/Castle in the Air. Jewellery from Estonia").

õhuLoss on rahvusvaheliselt tunnustatumaid Eesti ehtekunstnike kooslusi, olles 16 aasta jooksul esinenud oma loominguga erinevates näitusepaikades – Saksamaal, Hollandis, Hispaanias, Portugalis, Taanis, Ungaris, Hiinas, Iisraelis, Itaalias ja Prantsusmaal. Evald Okase Muuseumis Haapsalus toimuv näitus on õhuLossile kolmas ülesastumine Eestis. Varasemad väljapanekud on olnud Rakvere Muuseumis (2001) ja Tallinna Põhjatuletornis (2011).

Väljapanek avatakse muuseumi galeriis 12. augustil kell 18.

Kadri Mälk "Kadudega"; ehisnõel; hõbe, oma juuksed, spinell

 

Villu Plink "Õnnestumised"; objekt; fragmendid maalidest (2000-2015), pleksiklaas

 

Eve Margus-Villems "Pius"; rinnanõel; merevaik, gabro, valge kuld

 

Kristiina Laurits "Võlukepike"; objekt; hõbe, jaapani lakk, almandiin, värvitud puit

 

Tanel Veenre "Paradoks"; kaelaehe ● neckpiece; rekonstrueeritud oonüks, puit, hõbe

Toimetaja: Taavi Hallimäe

Allikas: Evald Okase Muuseum

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: