"1995" toob kunstiruumi 20 aasta tagused pöördelised ajad ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti Kaasaegse Kunsti keskuses avatud näitus "1995" toob tänasesse kunstiruumi 20 aasta tagused pöördelised ajad, mil kunstielus toimus palju muutusi.

Näitusel osalevad kunstnikud leiavad, et seda aega tuleb praegusele põlvkonnale meelde tuletada, et neid tekkinud mugavustsoonist välja tuua, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1995. aastal toimus mitmeid märgilisi sündmusi nagu kultuurkapitali stipendiumisüsteemi töölehakkamine, esimene kureeritud näitus - Saaremaa biennaal või Est.Fem., mis on feministliku kunsti alguseks nõukogudejärgses Eestis. EKKM-is avatud näitusel ongi väljas taiesed, mis 90ndate aastate kunstielu kaardistavad.

"1995 on nagu telg mingis mõttes, millele see näitus on üles ehitatud, aga ta markeerib seda murdepunkti Eesti kunstielus, kus vanad kunsti toimemehhanismid, riiklik rahastus ei toimi ja uut veel ei ole. 1995 algab Eesti kunst otsast peale," rääkis kuraator Anders Härm.

Est.Fem-il üles astunud Mare Tralla tõdeb, et protestivaimu oli tollal kunstis palju ja sellest oli kantud ka ta enda skandaalne video.

"See oli ikkagi selline tõeline statement sellel ajal ja kasutades nõukogudeaegset ajalugu, milles me üles kasvasime, pioneeripäevikut ja vastandades seda 90ndate keskaja realismiga, kus telekast öösel lihtsalt tuli pornot. Mina kui noor naine tundsin end seksualiseeritud objektina," kunstnik Mare Tralla.

1995. aasta tähendas ka toona veel tundmatu Jaan Toomiku esiletõusu ja kurikuulsa sitapurgi meemi teket. Nõndasamuti on mööda mõistetud Saaremaa biennaalil noortenäitust kureerinud Marco Laimre fotokompositsiooni. Seda enam on oluline, et seda murrangulist aega praegu, kus kunstielu on professionaalsem ja stabiilsem kui kunagi varem, meelde tuletada.

"See põlvkond, kes peaks nüüd midagi nii suures mahus muutma, nemad kipuvad pigem meelega ära unustama, neil ei ole millegi vastu vastanduda, siis on parem laiskusest unustada. Eks see näitus on natuke meeldetuletus, et päris nii ei ole," lausus EKA fotokunsti kateedri juhataja Marco Laimre.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: