Maestro Veljo Tormise juubelit tähistatakse Eestis väärikalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Veljo Tormis
Veljo Tormis Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Helilooja-suurmeistri Veljo Tormise 85. sünnipäeva, mis täitus 7. augustil, on tähistatud ja tähistatakse jätkuvalt teenekale maestrole vääriliselt kõikjal Eestimaal, eeskätt tippkooride ja -interpreetide poolt, mis on juba pikemat aega andud tooni kogu meie muusikapildis.

Päris ammendava ülevaate Veljo Tormise juubeli puhuks korraldatavatest üritusest saab eeskätt ERRi kultuuriportaalist, sest maestro eelmise juubeli puhul seda niisugusel kujul veel polnudki. Kui otse muusikalingile vajutada, näeb seal suurmeistri pildiga sõnumeid ridamisi ja päris rohkesti, mis lubab ka esimesi kokkuvõtteid teha.

Ka kultuuriportaali on mahtunud eeskätt professionaalsel pinnal tehtavad ettevõtmised, ja me võime vaid kujutleda sinna juurde Eesti arvukate harrastuskooride ja rahvakultuuri entusiastide korraldatut.

Otse juubelipäeval esietendus Tallinnas Noblessneri valukojas Tõnu Kaljuste ja Peeter Jalaka uus lavakompositsioon „Sünnisõnad“, mis on leidnud juba rohket tähelepanu ja kõrget hindamist. Võib kinnitada, et see on nimetatud kunstilise tandemi senitehtud kolme ühislavastusega võrreldes veelgi kõnekam ja õnnestunum, kus ettekandjate ja ettekandekoha võimalustest lähtuvalt on saavutatud maksimumilähedane. Kuni 12. augustini on võimalus sellest Von Krahli teatri algatatud ettevõtmisest osa saada igal päeval.

Vargamäe kandis Kodru rabas etendub samaviisi kuuel päeval kuni kolmapäevani, aga varahommikuti, Veljo Tormise „Isuri eepose“ muusikale (lisaks kolm Mart Saare laulu) loodud lavastus, mille on teinud Anne Türnpu ja Eva Klemets ning mida dirigeerib Janne Fridolin.

Eesti Kontsert tähistab Veljo Tormise 85. sünnipäeva mahuka sarjaga „Tormis üle maa“, kus kolmel nädalal 2.-23. augustini viiakse juubilari loomingut Eesti kõigi 15 maakonna kuulajateni. Sarjas osalevad ETV tütarlastekoor Aarne Saluveeri juhatusel, kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava käe all ning Eesti Rahvusmeeskoor Mikk Üleoja juhatusel. Kontserdid toimuvad Alatskivi, Muhu, Pühalepa, Halliste, Vigala, Tõrva, Kuusalu, Tapa, Lihula, Kilingi-Nõmme, Palamuse, Mooste, Rõuge, Vahastu, Türi ja Kose kirikutes. Rahvusmeeskoori solistina teeb oma debüüdi Viinis elav sopran Katrin Targo.

Kummardusena maestrole planeeris Eesti Rahvusringhääling 9. augustile oma programmis ETV2 Veljo Tormise teemaõhtu, kuhu olid koondatud nii värskemad kui ka varasemate juubelite puhul tehtud saated-salvestised meie suurmeistri elust ja loomingust.

Kuigi Tormis oma 70. sünnipäevaks komponeeris „Lauliku lõpusõnad“, lootes ja arvates, et ta tõepoolest hiiglaslik elutöö on tehtud, on tal oma loomingu juures meie interpreetide-dirigentide sunnil jätkunud arukat tegevust veel igal järgnevalgi aastal ja seda vaid meie muusikute ja kuulajate suurimaks rõõmuks.

Toimetaja: Kertu Loide

Allikas: ERP uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: